Forum

office-2007-key  |
office-2007-product-key  |
office-2007-ativation-key  |
office-2007-iso  |
office-2007-keys  |
office-2010-key  |
office-2010-product-key  |
office-2010-ativation-key  |
office-2010-iso  |
office-2010-keys  |
office-2013-key  |
office-2013-product-key  |
office-2013-ativation-key  |
office-2013-iso  |
office-2013-keys  |
office-2016-key  |
office-2016-product-key  |
office-2016-ativation-key  |

office-2007-key  |
office-2007-product-key  |
office-2007-ativation-key  |
office-2007-iso  |
office-2007-keys  |
office-2010-key  |
office-2010-product-key  |
office-2010-ativation-key  |
office-2010-iso  |

windows-xp-key  |
windows-xp-SP3  |
Windows-XP-Home-Edition-SP3  |
windows-7-ultimate  |
windows-7-ultimate-sp1  |
windows-7-professional  |
windows-7-home-premium  |
cheap-windows-7-keys  |
windows-7-key-sale  |
windows-7-iso  |
windows-7-activation-key  |
windows-7-download  |
windows-7-os-download  |

office-2007-key  |
office-2007-product-key  |
office-2007-ativation-key  |
office-2007-iso  |
office-2007-keys  |
office-2010-key  |
office-2010-product-key  |
office-2010-ativation-key  |
office-2010-iso  |
office-2010-keys  |
office-2013-key  |
office-2013-product-key  |
office-2013-ativation-key  |
office-2013-iso  |
office-2013-keys  |
office-2016-key  |
office-2016-product-key  |
office-2016-ativation-key  |
office-2016-iso  |
office-2016-keys  
windows-xp-key  |
windows-xp-SP3  |
Windows-XP-Home-Edition-SP3  |
windows-7-ultimate  |
windows-7-ultimate-sp1  |
windows-7-professional  |
windows-7-home-premium  |
cheap-windows-7-keys  |
windows-7-key-sale  |
windows-7-iso  |
windows-7-activation-key  |
windows-7-download  |
windows-7-os-download  |

362 de comentarii la „Forum

  1. Nu trebuie sa va fie frica, la kg pe care le aveti nu mai aveti timp de asteptat! O sa va simtiti alt om dupa operatie. D-lul Balan este un profesionist, dupa conversatia cu Dumnealui n-o sa va mai temeti de nimic! Eu una sunt foarte multumita ca am facut acest pas, toti imi spun ca am intinerit cu 15 ani! Sunati cit mai curind!!!

    1. Buna , am vrut sa aflu. Cum va simtsitsi dupa operatsia. Ce succese avetsi?Au trecut 4 ani. Ce probleme avetsi.Cum va simtsitsi acum.daca e posibil sa-mi scrietsi pe poshata electronica.Vreau sa ma operez…… stau pe ginduri .Multsumesc frumos

  2. O rugaminte la toti cei care deja au facut aceasta operatie, haideti sa fim mai activi si s-ai ajutam pe cei care stau pe ginduri sa-si schimbe viata.Haideti sa conversam intre noi, mai ales cei care au facut operatia ceva mai mult timp in urma.Eu am facut-o patru luni in urma si vreau sa stiu cum este peste un an sau chiar mai mult. Va chem la discutii!

    1. DA AURA AI DREPTATE,,,DAR DINTR-UN MOTIV SAU ALTUL,,,OAMENII NU DORESC SA-SI EXPUNA PARERIA ,,,MIE PERSONAL IMI VINE UNEORI SA STRIG IN GURA MARE–SA SE TREZIASCA FIECARE CARE ARE PROBLEMA GREUTATZII IN PLUS SI SA APELEZE CIT NU E TIRZIU,,,,FIINDCA NOI TRECUTZI PRIN ASTA STIM ,CA CE-A FOST URIT-IN URMA A RAMAS—-AM UN AN DEJA DUPA OPERATZIE SI AS VREA DIN SUFLET SA-I MULTZUMESC D-LUI SERJIU BALAN SI ECIPEI CU CARE ACTIVIAZA,,,SUNT BAETZI BRAVI,,,MARI PROFESIONISTI CU SUFLET CALD —DATORITA LOR MA SIMT ASTAZI MAMA, SOTZIE FERICTA SI SANATOASA CU MORALUL LA NIVLUL CARE IL MERIT! AS VREA SA ATENTZIONEZ VOUA—-GRASILOR—-FARA SUPARARE ASA AM FOST SI EU—NU EZITATZI–NU ASTEPTATZI—TELEFONATZI-NTREBATZI,,,FITZI LA CURENT CU CEIA CE SE FACE IN TZARA NOASTRA—CA SE FAC INTR-ADEVAR MINUNI –SUCCESE VOUA SI PESTE UN TIMP NE INTILNIM AICI –LA DISCUTZII

      1. strigati-mi mie! eu vreau sa va aud! eu vreau sa vorbesc cu oameni care deja au facut operatia, pentru ca sunt FOARTE HOTARITA SA O FAC, dar nimeni din familie nu ma sustine…nu stiu daca voi reusi sa trec peste interdictie singura, simt ca am nevoie de sustinerea cuiva!
        va rog, scrieti-mi pe mail cei care ati facut operatia, eu kiar am nevoie sa discut cu cineva…didik79@mail.ru

        1. Te incurajez sa faci operatia eu m-am operat acum o luna si 3 saptamani si este bine am slabit 17 kg nu regret o clipa ca am facut operatia regret doar ca nu am facut-o mult mai devreme

          1. Buna ziua, eu acum stau ka ginduri sa fac aceasta operație, un pic îmi este frica

          2. Buna. Apelati-l pr domn Balan si macar vorbiti putin cu el, ca sa va detalizeze cateva momente din operatie si poate pierdeti frica! +37379700027 dr Balan Sergiu

          3. Buna
            3700 euro toate cheltuielile suportate de pacient
            +37379700027 dr Sergiu Balan pentru o consultație.
            Număr valabil pe viber si WhatsApp

        2. Draga mea…eu astazi sunt pe patul de spital, maine ma operez. Nu m.a interesat parerea familiei si nici sustinerea lor. Ceea ce fac fac doar pentru mine si atat. Te pup. Si inca o chestie, nu traiesti pentru familie , traiesti pentru tine. Daca tu esti bine, vor fi si ei.

          1. Buna
            +37379700027 Dr Sergiu Balan pentru o consultație
            Numar valabil pe viber si WhatsApp

          1. Bună
            +37379700027 dr Sergiu Balan pentru o consultație
            Număr valabil pe viber, WhatsApp, telegram.

      2. Buna,
        mi am pierdut speranta ca mai pot slabi. Stunt fascinata de ceea de scrieti Aici. Am 47 ani, 1,65 / 97 kg. Stunt disperata nu stiu de sa ma fac.
        Unde ati facut dvs operatia? Ce costuri implica?

    2. Aura, buna ziua!
      Pe 27 iulie 2013 am făcut 3 ani. Pe parcursul anului tot scădeți în kilograme, Aura, şi ajungeați la anumită cifră. Eu personal am ajuns de la 98 kg. la 67 kg. în primul an. Dacă sunteți atentă, dl Sergiu Balan, permanent repetă aceeaşi axiomă, că la finele primului an veţi putea stabili kg. care, de fapt, vă vor prezenta pe Dvs.. La moment, din cauza modului de viaţă mai sedentar, am acumulat 2 kg. şi am 69kg.
      Totul va fi bine, Aura, principal să aveţi încredere în aceea ce aţi făcut!!!

    3. Salut . Eu am fos operata in Iulie 2016 , acum la un an ma simt foarte bine , maninc absolut tot mai puțin dulce 😉 … in ziua operației avem 110 kg astăzi am 59 , aceasta greutate se menține deja de 3 luni …

  3. PRIVET——-I CEGO BOIATSIA? POZVONIL UZNAL UDOVLETVORIL SVOI —-HOCIU ZNATI—RESILSIA—LEG POD NOJ–PRISOL V SEBIA–I CEREZ NECOTOROE VREMIA STAL SCIASTLIVEI V 100- RAZ–I VSE! JIVI SEBE SPOCOINO,,,

  4. Salut Aura, posibil ca ai ajuns la masa corporala normala si nu ai de unde sa slabesti, exista asa pauze cred ca la fiecare, la mine deja de 4 luni este 78 de kg…)

  5. Draga Silvia,
    Pretul operatiei depinde de mai multi factori, unul dintre care este alegerea interventiei potrivite. In dependenta de IMC, comportamentul alimentar… Pentru a alege interventia potrivita este necesara consulatia medicului.
    Cu respect, Balan Sergiu

    1. Stimate Domule Sergiu Balan,asa o intrebare ,am 85 kg la inaltimea de 1,58 ,lumea imi zice ca la 85 kg nu se fac asemenea operatii,eu vrea asa de tare :(mersi anticipat!

  6. Draga Aura,
    In repetate rinduri, ti-am explicat ca pe parcursul anului sunt perioade cind are loc stagnarea pierderii masei corporale, care continua pe parcursul anului.
    SB

    1. Stimate Domnule Balan! Mersi mult ca sunteti atit de receptiv la problemele pacientilor Dumneavoastra! Totdeauna ati stiut sa ne incurajati si sa ne insuflati incredere.Cred ca si de data aceasta aveti dreptate,pentru ca dupa parerea mea sunteti cel mai bun medic! Va doresc pacienti cu mai multa rabdare ca mine!!!

  7. Se mentine o dieta pe parcursul primei luni dupa operatie iar apoi nu este necesara respectarea unei diete stricte, caci o parte din pacienti nu au apetit excesiv, iar pe de alta parte insasi alimentarea in cantitati mari este imposibila
    SB

  8. Draga Silvia! Dupa operatie nu mai aveti pofta de mincare si numai puteti minca mult!!! Eu nu pot minca nimic dulce si nimic din fainoase, ce ma bucura foarte mult!!!!

  9. Вас послушать так эта операция рас плюнуть, но это не так, как я понял очень сложная и опасная операция, я тоже хочу похудеть, но это слишком опасно, может вы меня убедите

    1. Никто не говорит что операция легкая,но все трудности оправдывает себя. Это и нормализация анализов крови,облегчением ногам,поднятие само оценки.(после операции прошло 1год и 6месяцев,у мужа 8месяцев)

  10. Alex, ubejdati ne budu. Cajdii vibiraet cac jiti i scolico jiti. Operatia slojnaia, no risc sospostavim s udaleniem jelcinogo puzirea(mirovaia literatura). U nas dostatocino opita i cajdii iz nasih patientov jivi i zdorovi. Pereubejdati ia dumaiu delo patientov cotorie prosli cerez eti operatii. Dlea etogo provodeatsea predvaritelinie vstreci. Udaci vam.
    SB

  11. Drajii mei, am 42 de ani si acum un an m-am hotarat sa ma operez. nu mai puteam suporta excesul de greutate si nenumaratele cure de slabire care nu aveau efect, sau aveau un efect trecator. am fost intotdeauna o pofticioasa si am avut intotdeauna aceste tendinte de ingrasare, asa ca m-am hotarat pentru metoda drastica. aceasta operatie se face in toate statele civilizate, inclusiv si in Moldova Am avut 111kg si 1,67 inaltime. acum am 74 de kg. intr-un an am slabit 37de kg fara nici un efort fizic si fara probleme de ordin psihic.
    acum ma simt excelent, mananc tot ce doresc, in cantitati mici si la orice ora, fara sa ma ingras un gram.
    stresul cu ingrasatul a disparut, sper eu, pentru totdeauna.V

  12. Drajii mei, am 42 de ani si acum un an m-am hotarat sa ma operez. nu mai puteam suporta excesul de greutate si nenumaratele cure de slabire care nu aveau efect, sau aveau un efect trecator. am fost intotdeauna o pofticioasa si am avut intotdeauna aceste tendinte de ingrasare, asa ca m-am hotarat pentru metoda drastica. aceasta operatie se face in toate statele civilizate, inclusiv si in Moldova Am avut 111kg si 1,67 inaltime. acum am 74 de kg. intr-un an am slabit 37de kg fara nici un efort fizic si fara probleme de ordin psihic.
    acum ma simt excelent, mananc tot ce doresc, in cantitati mici si la orice ora, fara sa ma ingras un gram.
    stresul cu ingrasatul a disparut, sper eu, pentru totdeauna.Vreau sa aduc nenumarate multzumiri d-lui S.Balan pentru tot ce face pentru noi,,,

  13. Azi am implinit cinci luni din ziua cind am facut operatia, de cind viata mea s-a schimbat radical, am slabit 30 kg, toti cei care stau pe ginduri sau se tem nu va pot intelege, faceti pasul acesta , va asigur ca merita!!! Domnului Balan ii doresc succese si intelegere de la cei care il inconjoara,mai ales de la colegii de breasla

    1. Buna ziua.eu am 4 luni de la operatie si tin sa mentionez ca în acest timp am slăbit 15 kg destul de puțin mi se pare.nu am avut nici un fel de problema până acum ,însă de ceva vreme ma chinuie un reflux gastroesofagian.este normal asa? Dacă nu iau medicamente nu ma lasa deloc.am crezut ca e ceva trecător.dar vad ca nu…A doua problema ar fi foamea care a revenit încă din spital .deși teoria bariatrica spune că sunt extirpati centrii foamei si ca nu ți mai foame deloc. La mn nu.i valabil. drept pt care nu pot respecta deloc regimul dat de medic .mi e foame din jumate în jumate de ora.cantitativ mănânc f putin cât sa ma tina de foame maxim o oră.ce se întâmplă,puteti sa imi dati un sfat? Multumesc mult!

  14. Страшно не делать, страшно пройти мимо возможности. Спроси про меня у Сергея при росте 178см вес 162кг, за 11 месяцев 82кг сбросил, через 4 года набрал 8 кг так и держусь. Жизнь стала на самом деле другой, главное иметь тормоза, с такими возможностями которые открываются без тормозов можно и под откос…. меня не хотели брать , можно сказать что я силком лег на стол, зато, я очень доволен.

  15. Daca .va intereseaza ,rugatil .pe D_l Balan sa .va ofere numarul meu de telefon .si .va ajut cu tot cu ce pot, Eu prin asa ceva am trecut ,

  16. Благодаря Сергею Балан моя жизнь круто изменилась!!Мой вес составлял 150 кг в течении года и 6 месяцев я сбросила82 кг….на данный момент мой вес 68 кг при росте 170!!!! Главное верить и хотеть похудеть….и тогда вы достигнете желаемого результата… и конечно же ваша жизнь де должна проходить только возле тепловизора…. вы должны быть постоянно в движении…. и после операции вы должны себя настраивать… ведь глаза будут просить те порции пищи которые вы употребляли раньше, а желудок их просто не примет… решайтесь жизнь и в правду меняется!!!!!!!!!!!

  17. Cu mare interes am citit toate comentariile si e foarte bine ca si la Moldova este asa ceva. De mai mult timp ma preocupa problema obezitatii. Sunteti cu totii foarte curajosi pentru ca eu ma tem ca nu o sa ma scol de pe masa de operatie. Va rog foarte mult sa ne mai descrieti senzatiile imediat dupa operatie si de viata de zi cu zi. Domnul doctor si la dumneavoastara o intrebare, dar cumo sa fie peste 10, 20 de ani?

    1. Primele interventii in RM sau efectuat in 2003. La distanta de 10 ani se mentin rezultatele. In ceea ce priveste rezultatele mai indeparte literatura mondiala evidentiaza mentinerea rezultatelor si o rata de supravietuire de 10-15 ani superior inrandul pacietilor operati comparativ cu cei ce au refuzat interventia sau din diferite motive nu au fost operati.
      Cu respect, SB

  18. Salut tuturor și plecăciune în fața Domnului Balan- medic de la Dumnezeu. Vă asigur, că discuția cu Dumnealui vă va insufla încrederea și orice frică va dispărea. Emoțiile apar mai tîrziu, cînd te privești în oglindă, cînd auzi complimentele celor din jur, cînd simți priviri încîntătoare. Te simți alt om, se schimbă pînă și conștiința, apare dorința de a schimba lumea, de a modifica totul…………… Sunt emoții ce nu le poți exprima prin cuvinte. Mă simt în al șaptelea cer, necătînd la aceea că au trecut doar trei luni și două săptămîni după operație: –30 kg. Toate acestea nu se compară cu nici o frică, viitorul nostru depinde de decizia noastră: hotărîți-vă și nu veți regreta, toate comentarele vorbesc de aceasta. Baftă tuturor. Mult succes și sănătate, răbdare și susținere Domnului Balan, vă sunt recunoscătoare pentru fiecare cuvînt.

  19. Мой рост такой же как и у вас ,вес был 110кг. Похудела на 30кг. Блогодарна доктору Сергею Балану за отлично сделаную операцию мне и моему мужу(у него диабет ,сейчас сахар 5,6) Очень рада за мужа ,даже больше чем за себя,мы приодолели эту высокую глюкозу в крови!)

  20. Salut tuturor, am 42ani ca si toti am hotarit sa ma operez fara nici un regret ,am procedat in felul urmator :pe 2 foi curate am scris ce pot obtine pentru sanatate daca ma operez si cu ce pot raminea daca nu ma operez si credeti-ma ca prevaleaza in folosul operatiei.Eu de abea am suportat-o de acea nu pot inca spune despre esteticul intregului corp dar cu o incredere totala Va afirm ca calitatea vietii s-a imbunatatit prin acea ca a scazut glucoza in singe,tensiunea arteriala,a disperut dispnea si nu in ultimul moment mi-a scazut pofta de mincare.Si eu vreau din tot sufletul sa le multumesc intregei echipe in frunte cu Domnul SERGIU BALAN pentru un profesionalizm inalt nu mai rau ca peste hotare,pentru insuflarea in fiecare pacient a increderii in sine,pentru grija DUMNEALUI DE A SE INTERESA de sanatatea fiecarui pacient si pentruca nu ride de noi cei obegi si nu ne socoate dupa operatie invalizi.VA MULTUMESC DIN SUFLET.

    1. LILIANA DRAGA,IMI PARE BINE NESPUS DE MULT,CA TU FIIND MEDIC DE SPECIALITATE –TE-AI HOTARIT SA FACI PASUL ASTA.DESI COLEJII DE BRIASLA SAR CULCA DE-A CURMEZISUL SI TOT AR PUNE BETZE IN ROATE NUMAI SA NU FIE CINEVA MAI PRESUS CA EI! IN SCHIMB D.SERJIU CU PROFESIONALIZMUL SI DIRZENIA SA PUTERNICA-LE ARATA MARI REZULTATE! EU LA RINDUL MEU VREAU SA STRIG CA —SUNT FERICITA OAMENI BUNI! NUMAI UN AN SI O LUNA A TRECUT DE LA OPERATZIE SI CU CITA MINDRIE IMI PORT CORPUL! MA SIMT BINE-MORALUL LA LOCUL BINE MERITAT,FAMILIA SE MINDRESTE CU MINE,,,,,,,PRIETENII SE BUCURA ALTZII AU INVIDIE NEBUNA-DAR EEEEEEEEEEEEU—-MA TOT GINDESC DE CE N-AM STIUT MAI DEVREME DE ASA OPERATZIE,,,,SI LA CE AJUNJEAM PESTE CITZIVAI ANI DACA NU O FACEAM,,,,MULTZUMESC D,SERJIU,,,,,PENTRU SUFLETUL MARE CARE IL AVETZI, PENTRU GRIJA CARE NE-O PURTATZI,,,PENTRU MUNCA DEPUSA ZI CU ZI,,,,,CA SA NE SIMTZIM BINE SI SA NE RECAPATAM FERICIREA.VA DORESC MULT IN PRIMUL RIND–SA NE FITZI SANATOS-SI CIND VOM DESCHIDE ACESTE FILE DIN FORUM SA VADA TOATA LUMIA–CITA DARUIRE DE SINE NE ADUCETZI !DECI,,,,,FITZI FERICIT IN RIND CU NOI! BAFTA!

  21. Не надо бояться! У меня в мои 63 года при росте 160 см вес был 115 кг. сеичас прошло 9 месяцев и мои вес 85 кг. Теперь я снова могу нормально ходить и двигаться снова хочется Жить!!

  22. salut,am fost pe 10 oct. si mi-au scos atele,la control peste 2 saptamini pina ce totul e bine.M-am bucurat foarte mult cind in coridor am vazut un barbat voluminos care tot cred eu ca s-a hotarit sa-si schimbe viata ii doresc numai binele.Va rog frumos care ati trecut prin dieta lichidiana sa-mi scrieti ce se mai poate de folosit in afara de bauturi acido-lactice,bulion,va multumesc anticipat

    1. Salut la toti ! Eu deasemeni am fost o persoana care suferea in urma obezitatii (motivul fiind lipsa miscarii, pofta mare de mincare si deasemeni buketul intreg de maladii pe care le ingramadisem de-a lungul anilor). Desi aveam doar 24 de ani si 1.8 m – masa totala fiind de 136 kg. De-a lungul anilor am incercat o sumedenie de diete, tablete, consultatii pe la o multime de medici – bani cheltuiti o multime dar efect -ZERO.
      Ultima picatura fiind ultimul control medical pe care il trecusem pentru serviciu la care medicul de familie m-a speriat foarte mult si imi spune-se ca nu o sa imi permita sa imi indeplinesc postul din motivul sanattii foarte proaste, aveam tensiunea 180/120 si obezitate morbida, astfel am hotarit sa caut o iesire din situatie cit mai radicala.
      Nu stiu prin ce miracol am dat de anutul D.Balan pe pagina clinicii Galaxa.
      Pot sa spun ca in urma discutiei telefonice cu dumnealui aveam careva dubii, dar de indata dupa intilnirea personala -m-am hotarit. Pot spune ca meritul cel mai mare este al dumnealui, deoarece am fost foarte impresionat de profesionalismul acestuia si de modul dumnealui de a fi, adica este chiar o persoana care m-a inteles , dar nu ca restul medicior care mereu ma tachinau din cauza masei mele.
      D.Balan ma SOCAT, chiar asa – desi am fost operat in weekend dumnealui a fost si simbata si duminica linga mine, necatind la faptul ca in acele zile fiica dumnealui isi sarbatorea aniversarea.
      Deja pot spune ca am uitat de trecutul meu pina la aceasta interventie, nu demult am trecut bariera priumului an. La acest moment deja greutatea mea s-a stabilizat si am 1.8 m si 85kg.
      Kiar daca a fost si momente grele (prima luna) pot spune cu certitudine ca nu regret nici un moment cele facute. persoanele ce ma inconjoara sunt uimite cind ma vad, dar cel mai important este ca eu am scapat de toate problemele si de toate frustarile personale pe care le aveam zi de zi.
      Cei care stau pe ginduri nu ezitati, sa stiti k viata voastra se ve skimba radical.
      Domnul Sergiu va multumesc enorm.

    2. Liliana bravo ca te-ai hotarit.
      La incept e foarte greu , dar peste o luna ai sa uiti totul.
      Ceea ce tine de mincare – poti sa treci la piureuri – adica toata mincarea care o consumi o dai prin blendar si desigur o faci cit mai lichida si in cantitati mici. Te stradui sa te feresti e dulce , deoarece la inceput iti provoaca niste stari nu prea placute. Fructe, le gume in stare proaspata nu incerca daca simti necesitatea atunci doar coapte. SUCCESE !!!

  23. Buna ziua tuturor in primul rind eu n-am stiut ca am atitea”surori si frati”.Eu sint prima ,care a facut asa operatie ,adica deja 10 ani in urma si sunt foarte multumita de rezultatele care le-am obtinut.

      1. Adaug-scad, dar de la 147kg, rost 160cm pînă la 86kg, SUPER, EU TRĂIESC,OAMENI BUNI, EU STRING ÎN GURA MARE, ce interesant, că mulţi se tem, dar eu am fost prima şi nu m-am temut, acum familia e mare şi încurajaţi unul pe altul şi sfaturi da-ti,însă eu aşa ocazie n-am avut şi să vă spun cinstit, curaj eu am avut, eu stiam ce pas important pentru viaţa şi sănătatea mea făceam.Cineva spunea că îl interesează peste cît timp se poate de facut eforturi fizice?Sincer, eu nu m-am ocupat cu sportul şi rezultatul e super. Una vreau să-mi cer scuze de la Doc. Sergiu Balan şi Ghenadie Contu, pentru că nu am respectat recomandarile D-lor, scuze încă o dată,dar mă stiti nu de un an, asa-s eu războinică.Mersi mult.

  24. Делай обязательно! Страшно так жить.Сделала,довольна. Балан супер врач!

  25. Mie mi s-a facut Bypass gastric mai bine de un an in urma. 14 luni-34 kg.
    As putea foarte mult sa vorbesc despre aceasta, pentru ca dupa interventie am fost atenta la orice detaliu care e legat de corpul meu.
    Inainte de operatie am avut temeri, ma rog fiecare le are, insa ce-a urmat dupa e cu mult mai interesant. E adevarat prima luna e mai dificil din considerentul ca trebuie sa tii regim strict, e ceva de genul-ochii vad, mintea cere, stomacul nu poate. Insa cum spune D-ul Balan „asta se uita”. Si chiar se uita, se uita perioada de dupa operatie si se tine minte doar momentele in care te bucuri de viata.
    A fost o perioada cand am inceput sa-mi cunosc corpul din nou, s-au schimbat gusturile referitor la alimente, aveam preferinte total opuse celor de mai inainte. Fiecare kg in minus era o fericire in plus. Intre timp mi-am schimbat programul, regimul de mancare, chiar daca dupa 1-a luna am inceput sa variez alimentele, sa mananc mai de toate cate putin, respectam mesele si ma straduiam sa nu mananc intre ele. Mai apoi am inceput o viata mai activa, mai simteam mai usoara, mai energica, mai in forta si m-am hotarat sa-mi ating telul si sa ajung la kg dorite, asa ca am frecventat si o sala de sport. E adevarat ca poti sa mananci orice, insa tot cred ca fiecare trebuie sa depuna eforturi, as zice, eforturi neinsemnate, pentru a slabi.

    De acord total sunt ca interventia data chiar inseamna sanatate, are prognostic favorabil privitor la diabet zaharat, hipertensiune, tratamentul obezitatii care in ultimul timp e tot mai des cauza a deceselor in randul maturilor si chiar si a copiilor, cat si a altor maladii, insa pentru mine a insemnat si sanatate psihica. Dupa, cand am inceput sa obtin rezultate, cand am inceput sa vad ca numai sunt „cioara alba”, am prins la curaj, la incredere in sine. Vorbesti mai usor, respiri mai usor, te misti mai usor faci o gramada de lucruri. Ma bucur de viata.
    Cand eu am ales sa fac aceasta interventie, a existat doar D-ul Balan, o singura consultatie a fost de ajuns ca sa ma decid.
    Recomand tuturor celor ce stau la indoiala si au temeri NU EZITATI. Cred ca meritati o viata mai buna. Fiecare o merita.
    Daca apar careva intrebari voi fi pe forum in fiecare zi ca sa va raspund.
    Sper ca v-am fost sau va voi fi de ajutor.

    1. Bună ziua! Modificările fizice se vad imediat după operație sau pe parcurs ce respecți acel regim?? Astept raspuns

  26. Salut la toti,pe 29 octombrie am fost la consultatie la domnul S.Balan am 1 luna dupa intervantie,inca nu pot sa zic ca ma simt foarte bine dar am slabit in jur de 12-16 kg am scris prin cratima deoarece inainte de operatie am fost cintarita cu 2 cintare diferite.Eu personal vreau sa multumesc ZINEI,LILI,OLEG pentru sustinere,sfaturi,sint de acorg cu spusele D-STRA despre simplitatea,profesionalizmul,increderea pe care DOMNUL SERGIU INSUFLA in fiecare om care se adreseaza la D-LUI SI E DREPT CA FIECARE DIN NOI in perioada de revendicare am primit prin telefon sfaturi utile indiferent de ora si zi,pentru care personal ii multumesc D-LUI si nu e un sarcazm.
    MEDICUL DE FAMILIE mi-a zis sa contactez pe net vrac dlya tolsteacov DISCOVERY ,SIam ramas uimita ca la noi in tarisoara noastra mica tot se fac astfel de operatii ,care este cu mult mai ieftina dar profesional nu difera ,daca cineva vrea sa se uite faceti-o nu o sa regretati,unica ce mi-a placut tare ca pacientilor li se inlatura si fierea,deoarece stim cu totii ca pot sa se formeze pietre,dar daca noi acesti oameni care ni-am operat stim care sint complicatiile ne vom proteja cu medicamente

  27. Salut la toti,pe 29 octombrie am fost la consultatie la domnul S.Balan am 1 luna dupa intervantie,inca nu pot sa zic ca ma simt foarte bine dar am slabit in jur de 12-16 kg am scris prin cratima deoarece inainte de operatie am fost cintarita cu 2 cintare diferite.Eu personal vreau sa multumesc ZINEI,LILI,OLEG pentru sustinere,sfaturi,sint de acorg cu spusele D-STRA despre simplitatea,profesionalizmul,increderea pe care DOMNUL SERGIU INSUFLA in fiecare om care se adreseaza la D-LUI SI E DREPT CA FIECARE DIN NOI in perioada de revendicare am primit prin telefon sfaturi utile indiferent de ora si zi,pentru care personal ii multumesc D-LUI si nu e un sarcazm.
    MEDICUL DE FAMILIE mi-a zis sa contactez pe net vrac dlya tolsteacov DISCOVERY ,SI am ramas uimita ca la noi in tarisoara noastra mica tot se fac astfel de operatii ,care este cu mult mai ieftina dar profesional nu difera ,daca cineva vrea sa se uite faceti-o nu o sa regretati,unica ce mi-a placut tare ca pacientilor li se inlatura si fierea,deoarece stim cu totii ca pot sa se formeze pietre,dar daca noi acesti oameni care ni-am operat stim care sint complicatiile ne vom proteja cu medicamente

  28. Vreau sa-i intreb pe toti care de acum au cava timp de la operatie sa-mi spuna de cind se poate face sport si cum scapati de zonele cu problema dupa ce ati slabit,Va multumesc mult pentru sfaturi si la toata echipa va doresc sanatate,iar doctorului S.BALAN NU IN ULTEMUL RIND PACIENTI RABDATORI,INTERVENTII REUSITE,FARA COPLICATII.Eu nu stiu precis cine primul sau prima s-a operat in MOLDOVA si cind dar pe parcurs as vrea sa ne intilnim 1 data in an cu totii si sa-l invitam pe salvatorul nostru ,sa vorbim despre succesele obtinute asa cum in fiecare an se fac intilniri cu absolventii,ce ziceti?NU stiu cum pentru altii dar pentru mine pot sa zic ca din anul acesta o sa sarbatoresc 2 zile onomastice,sper sa ma sustineti si daca cineva are propuneri ori sfaturi scri-ti,una ce pot sa VA zic nu-mi pare de loc rau ca mam decis la aceasta operatie,cred ca-i colacul salvarii pentru multi,dar oamenii nu au curaj pacat ca medicina noastra in frunte cu ministerul nu pot sa deschida un centru pentru oamenii obezi care sint uneori neintelesi de comunitate,ignorati,dar sint poate mai buni la suflet,mai onesti si de ce nu mai destepti ca altii.VA multumesc la toti pe curind

  29. LILIANA-ITZI SPUN CU SIGURANTZA–PINA LA UN AN SPORT NICI NU INCERCA——PROCEDUIRI PENTRU FRUMUSETZE-POFTIM-MASAJ LEJER–MERSUL PE JOS SI ATIT

  30. Draga Liliana sunt cu totul de acord ce priveste sa ne intilnim, cu mare placere as face cunostinta cu toti cei care au facut schimbarea vietii. Eu am facut operatia 6 luni in urma – 34 kg. Personal primul efor fizic l-am facut dupa 3 luni, dupa 4 luni deacum faceam efort serios, chiar cite 2 ore pe zi. Domnul Balan mi-a fost sprijin la toate clipele grele, dar si in minutele de bucurie cind suindu-ma pe cintar vedeam iarasi kg pierdute. As vrea foarte mul ca si colegii de breasla a Domnului Balan sa inteleaga cit bine face Dumnealui!!!!!! Mergind acum pe drum imi este mila de oamenii obeji, de fiecare data cind am posibilitate discut cu acesti oameni. Draga Liliana as discuta mai mult la telefon, daca doresti cere telefonul meu de la Sergiu si mai discutam. !!!!!!!!!! La toti le doresc succese!!!!!!!!!!

  31. Salutare la toti! Imi pare foarte bine ca si la noi in Moldova se fac asa operatii, eu nu am probleme cu slabitul, dar nu pot sa nu ma expun si eu. Am o prietena care a slabit prin operatie, eu sunt frapata de rezultatul pe care l-a obtinut. Eu care totdeauna am crezut ca sunt perfecta, imi dau seama ca prietena mea este cu mult mai interesanta si mai atragatoare, o spun sincer. Ea s-a schimbat, a intinerit, are o sete de viata turbata, eu nu exagerez, credetima ca este asa.Nu cred ca fara operatie putea sa aiba asa rezultate.Domnului Balan multa bafta si sa mai bucurati multa lume!!!

  32. Наталия, Здравствуйте!
    Не знаю, решились Вы на операцию или нет, но, тем не менее, я Вам расскажу свою историю.
    К решению оперироваться я шла долго – два года, решение должно быть именно вашим, это очень важно, так как мы проходим через очень серьезные испытания: непонимание, осуждение, и наконец, боль. Но есть и вторая сторона медали: возрождения личности, своего Я, восхищение, любовь, желание жить, и много-много секса…
    Когда идея созрела, я просто сбежала из дому, родным сказала, что буду в деревне, сбежала на операционный стол (в воскресенье уехала, а уже во вторник была оперирована).
    Решимость. Отвага. Операция. Боль. Счастье. Потеря килограммов. Гармония. Отчаяние. Вот некоторые из составляющих на тот период времени.
    Во время минут Боли и Отчаяния, меня поддерживал врач, наставник, и просто хороший человек – Сергей Балан.
    Могу только добавить, если спросите не жалею ли я, что пошла та такой серьезный шаг? В ответ Вы услышите один-единственный вариант – НЕТ!
    Желаю Вам сделать правильный выбор и Удачи!!!

  33. Salut la toti,multumesc mult pentru sustinere,astazi am 2 luni de la operatie si am 96 kg.DE pe 29 ostombrie undeva 3 saptamini cintarul s-a oprit la 100 kg,. dar cu ajutorul tuturor am fost informata de posibilitatea acestei stagnari.La moment am scazut in jurul de 20 kg.Acum cind merg pe drum multi nu ma cunosc ,imi fac complimente ca arat bine si ma intreaba unde fac liposactie. Sa Va spun sincer si mie imi place cum arat,pentru prima data mam imbracat in blugi,dar visul meu este sa pot purta o rochie.In cea ce priveste hrana pentru fiecare din noi e individuala,daca pina la operatie puteam minca peste acum nu pot,daca inainte stieam toate felurile de torturi acum nu ma atrag,unele mincaruri ca ciorba, zeama nici odata nu lea iubit ,iar acum pot sa maninc cu placere si ma gindesc de ce nu le doream.Dar necatind la partea frumusetii sa nu uitam de partea sanatatii,chear daca este o ramura in medicina atit de tinara si nu stim, pe timp de pace ,ce va fi peste 30-50 ani eu as dori sa traiesc cu 10-20 ani mai mult facindumi operatie si nici cum numai 5 ani fara ea.Vreau sa intreb daca la cineva din Dumneavoastra au aparut edeme pe picioare,dureri in articulatii,constipatii -au trecut de la sine ?Va multumesc din suflet ca sinteti linga mine.Bafta la toti care fac primul pas spre miracol,nu Va temeti nu veti fi singur tot timpul D-I Balan va fi cu D-tra,dar un lucru sa stiti trebuie sa fiti pregatit moral,sa nu Va temeti,Va doresc succese.

  34. Dle doctor, buna ziua! Am 164cm si 79kg. Imi doresc sa ajung la maxim 60. Am avut 2 tentative de a slabi prin diete si sport. Sportul a ramas un stil de viata stabil, dar el nu mai este o metoda de a scapa de greutatea in plus. As vrea sa stiu daca as putea fi o potentiala pacienta pentru operatiile pe care toata lumea le lauda. Multumesc anticipat!

    1. Multstimata Elena, la moment nu aveti indicatii catre tratament chirurgical. Aceste interventii nu sunt cosmetice ci mai degraba interventii metabolice. Scopul lor este tratamentul patologiilor asociate in prezenta unei pierderi ponderale bune. Se indica si la o astfel de masa corporala dar in prezenta unor patologii ce nu se supun tratamentului medicamentos, ex: diabetul zaharat, caci insasi operatiile trateaza acesta patologie.
      Cu respect, SB

      1. Am 103si 169cm înălțime nu am tiroida.cit costă operația si unde se face.am icercat si diete si revin la această greutate.Multumesc!

  35. Domnule doctor si ceilalti, spuneti dar ce se face cu pielea care se spinzura dupa slabire, trebuie iarasi operatie? Pare ingrozitor!

  36. Natalia, cu parere de rau aceasta este o evolutie fireasca a orisicarei persoane dupa o pierdere ponderala masiva atat dupa interventiile chirurgicale cat si fara ele. Imi este greu sa ma expun ce este mai estetic sa fii obez sau sa ai surplus de pele. Surplusul de pele se corijeaza prin interventii plastice, de obicei la pacientii care au un grad avansat de obezitate, iar uneori nu este necesara, ca in cazul unor pacienti cu un grad „moderat” de obezitate. De altfel durata de recuperare dupa interventiile plastice este mult mai mic.
    Cu respect, SB

  37. MAI OAMENI BUNI ! E CLAR CA BUNA ZIUA——CA SA ARATZI BINE STIM CA ESTE O MUNCA IMENSA! SI HAI SA NU NE MARJINIM NUMAI LA OPERATZIE—-MERJEM LA DIFERITE PROCEDURI PENTRU A MARI TURGURUL PIELII. PENTRU ASTA ESTE FITO-SAUNA IN COMPLEX CU MASAJUL,,,SUNT DIFERITE PROCEDURI -CUM AR FI DUSUL SUBACVATIC ,,BAIA CU PERLE,,,BAZINUL,,,YOGA–SUNT BENEFICE NU NUMAI PENTRU FRUMUSETZE DAR SI PENTRU SANATATE,,,PENTRU FATZA—LA FEL-MASAJ,,, EXFOLIERI,,,MASTI,,,,SUCCESE!

  38. Buna ziua la toti.In primul rind vreau sa Va felicit cu sa rbatorile de iarna si VA doresc sanatate,realizari frumoase,sa puteti sa luptati cind vreti sa aveti,sa nu regreta-ti cind pierdeti sau dati,sa puteti urca -cind altii Va coboara,sa puteti sa indurati,cind altii Va inseala,sa puteti trai-cind lupta e pierduta,sa puteti trai-cind rana e duruta,sa aveti in viata tot ce sufletul Va cere;Credinta,Dragoste,PLacere.LA MULTI,MULTI ANI!SINT FERICITA DE NOILE PERFORMANTE OBTINUTE AM IMPLINIT LA MOMENT FARA 7 ZILE 4 LUNI SI CINTARUL ARATA 88KG LA INCEPUT AM AVUT 116KG DUPA CINTARUL DE ACASA LA O INALTIME DE 1.59 CM AM SLABIT CU 28 DE KG .CU TOATE CA MAI AM BURTA MARE TOTI DE ABEA ACUM IMI SPUN CITI ANI AM CU ADEVARAT.NATALIA STIU CA PE TOATE FETELE SI FEMEILE II PREOCUPA PROBLEMA ESTETICA,DAR IN CAZUL NOSTRU MAI MULT NE-A PREOCUPAT PROBLEMA SANATATII SI APOI PE PARCURS NE GINDIM SI LA CELELALTE PROBLEME DEOARECE INCA ODATA MAM CONVINS CA TOT CE AM FACUT SAU AM OBTINUT E NUMAI PANTRU NOI.NU VREAU SA MINT CA NU MI-AM PUS INTREBARE DESPRE PIELEA SPINZURATA,DAR CRED CA CU AJUTORUL SPORTULUI,METODELOR TRADITIONALE,POATE SI CHIRURGICAL VOM INVINGE SI ACEASTA PROBLEMA,DEACEA DACA VRETI O SCHIMBARE SPRE BINE NU VA OPRITI.TOATA LUMEA DE PE FORUM POATE SA VA SPUNA CA NICI PE O CLIPA NU SINTEM LASATI IN VOIA SORTII,TOT TIMPUL CU NOI ESTE MULT STIMATUL DR. BALAN SERGIU,CARE NE RASPUNDE LA ORICE INTREBARE.INCA ODATA PE TOATA ECHIPA O FELICIT CU INCEPEREA NOULUI AN ,SPER SA FIE MAI PRODUCTIV SI SA VA MULTUMESC LA TOTI CA SINTEM IMPREUNA SI LA BINE SI LA RAU.MULT SUCCES!

  39. Salutare tuturor celor care citesc acest forum, motivul fiind aici cred ca este obezitatea. Vreau sa relatez din experienta mea de o viata in lupta cu kg in plus.
    Reusite in vederea scaderii in greutate aveam doar cu sport si diete, dar dupa cum nu poti o viata intreaga sa stai pe dieta, la scurt timp kg reveneau parca mai repede decat le dadeam jos. Am ajuns sa cantaresc 145kg, si in plus, de cativa ani sufeream si de infertilitate. In fine, motivul de a fi mamica a predominat in luarea deciziei de a rezolva aceasta problema a obezitatii pentru totdeauna. M-am bucurat mult cand am aflat ca in MD se fac astfel de operatii de micsorare a stomacului. Zis si facut, dupa ce am facut toate analizele , in citeva zile am fost operata. Nici o secunda de dupa operatie nu am regretat. Perioada post operatorie a fost usoara datorita dl dr Sergiu Balan si echipei cu care lucreaza, toti foarte atenti la orice discomfort pe care il aveam. Jos palaria pentru dl.dr. si echipa sa.
    Au trecut 6,5 luni de la operatie, am slabit 40 kg. Usor usor kg se duceau, avand si perioade de stagnare. Dupa trei luni de la operatie am inceput sa fac si sport, atunci kg parca se topeau, nu-mi venea sa cred. Un moment foarte important am obesrvat de dupa operatie, starea psihologica de confort ca reusesc sa controlez kg. Drumul meu spre greutatea normala continua, dar sunt sigura ca voi reusi sa fiu normoponderata.
    Si cel mai important lucru care mi s-a intimplat, e ca la cateva luni dupa operatie am ramas insarcinata. Aici a fost culmea fericirii, inca odata convingandu-ma ca decizia de a ma opera a fost una corecta.
    Pentru cei care sunt in cautarea unei solutii de a rezolva problema obezitatii, nu va fie frica de a lua decizia care va va schimba viata. Santate tuturor.

  40. Buna ziua prieteni,oameni care au avut aceleasi probleme ca si mine,problema obezitatii.Toata viata ,de cind ma tin minte,am avut probleme cu greutatea,am incercat tot ce se putea si ce nu,am baut pastile,ierburi,diete,sport chiar si ghipnosa dar …nimic!
    L-am gasit intimplator pe Dnul Sergiu Balan ,cred ca DOMNUL mi l-a trimis ca nu mai aveam sperante,mia ajuns o singura consultatie si in 3 zile eram la opetratie,in acel moment am inteles si am simtit ca acest om ma poate ajuta,ma poate reauce la viata,de fericire chiar am inceput sa pling!Dnul Balan mia dat atita incredere ca nu m-am indoit nici o clipa.
    Eu am 30 ani,la inaltimea 165 cm am avut 94 kg,au trecut aproape 2 luni de la operatie ,acum eu am 79 kg.Va imaginati in nici 2 luni am slabit cu 15 kg,eu in viata mea nu am slabit asa mult,dar cu interventie in doar 2 luni. Eu is foarte multumita ,astept cu nerabdare vara,sa-mi cumpar multe haine noi,marimi mici,sa-mi arat corpul tuturor!!! Psihologic eu is intr-o stare de eforie,am mai multa putere,ma misc mai bine.Eu am copii mici si pentru mine e o mare bucurie ca ma pot juka cu ei, plimba,inainte nu aveam putere din cauza greutatii,sotul se indragosteste din nou,el asa nu ma vazut niciodata!!!
    Vreau sa spun tuturor oamenilor,schimbativa viata oameni buni ca de voi depinde sanatatea voastra,nu va fie frica ca de asta nimeni nu moare,o perioada mai dificila este in primele 2 saptamini,dar Dnul Balan e mereu aproape ,suna zilnic,e un sustinator perfect,e un om de incredere,e un medic de nota 10!!!!
    Dnul Balan ,va multumesc din tot sufletul de o a doua sansa la viata mea noua,eu is la inceput de drum dar eu deacum simt schibari si la mine si de la lumea ce ma inconjoara ,multumesc mult echipei care va ajuta,i-am cunoscut personal,sint medici foarte calificativi ,i-am incredintat viata mea,multa sanatate tuturor,MULTUMESC MULT!!!

    p.s. Acum stiind prin ce voi trece ,cred ca as mai face odata!!!

  41. Salut la toți, am 7 luni după operație – 40 de kilograme. Pentru a mă decide la această operație mi-au fost de ajuns două zile pînă am aflat de Domnul Balan, două zile de analize și totul s-a rezolvat fără a cîntări cu picătura, ceia ce vă doresc și vouă. Cu cît cîntărești mai mult cu atît ai mai multe dubii. Toate acestea 7 luni m-am simțit bine . Cine vrea să-și recupere sănătatea v-aș dori să vă decideți pînă nu e prea tîrziu. Vă încredințez că se merită , nu veți regreta. Vă urez multă baftă și curaj, nu evitați momentul………. Succes la toți și la rezultate cît mai înalte. Domnului Balan mulțumiri și realizări frumoase.

  42. Salutare la toti! Am deja noua luni de la operatie! Am slabit 37 kg. Un singur lucru ma intristeaza, ca nu am facut operatia mai devreme, ca am pierdut timpul pentru diferite diete care nu aduceau nici un rezultat. Toti cei care se mai gindesc, nu pierdeti timpul, cu asa medic ca d. Balan nu exista temeri si frici!!! In schimb acum cind ma privesc in oglinda nici nu-mi vine sa cred ca sunt eu!!! Le doresc la toti succese, d.Balan realizari cit mai multe si intelegere de la cei din jur!!!!

  43. Буна зиуа приетень! Вряу сэ-мь ымпарт букурия ам 6 лунь дупэ операцие ам скэзут ку 30 кг алерг ку мулт май ушор ши сынт феречитэ ам ынтинерит ку 15 ань ымь паре рэу кэ ну ам фэкут операия май демулт, сынт фоарте мулцумитэ Домнулуй Сергей Балан кэ ын тоате клипеле греле а фост алэтурь мь-ай фост ка о МАМЭ каре ышь юбеште к копилул . Мэ ынкин ын фаца Д-стрэ пынэ ла пэмынт скумпе ДОКТОРЕ ! Сэ вэ апере Домнул де тоць врэжмаший вэ дореск мултэ сэнэтате норок ши феречире ын вяца персоналэ !

  44. SALUT LA TOTI!VA FELICIT CU ZIUA INDRAGOSTITILOR.FIECARE DIN NOI DACA SE VA IUBI MACAR PUTIN AR ARATA ALTFEL SI AR LUA ALTE DECIZII DECIT CELE CARE ERAU PINA LA OPERATIE. VA INDEMN CU TOATA SINCIRITATEA SA LUATI DECIZII CORECTE(SCAPATI DE KG)DEOARECE VIATA ESTE SCURTA SI NIMIC NU VETI INTELEGE DIN EA.PESTE 11 ZILE FAC 5 LUNI DE LA OPERATIE ,LA MOMENT AM SLABIT CU 30 KG MA SIMT CA O PANA DE PARCA NU SINT EU ,TRAIESC O ALTA VIATA,AM RECAPATAT INCREDEREA IN SINE,A DISPARUT ANXIETATEA,VREAU SA MA OCUP SI DE ALTE LUCRURI INTERESANTE.SINT DE ACORD CU TOT CE S-A SCRIS MAI SUS-NU VA TEMETI DR. BALAN SI ECHIPA SA SINT MEDICI SI OAMENI DE TREABA,VETI FI SUPRAVEGHEATI TOT TIMPUL.MERSI MULT DR.SERGIU BALAN.

  45. Я была до операции 105 кг рост 167 см. Сидела на диетах скидывала до 66 и опять набирала. До операции была 96. На данный момент 55 ег. Сергей очень хороший врач. Дерзайте

  46. Dragele noastre. Sincere felicitari cu ocazia zilei internationale a femeilor. Va dorim sanatate, dragoste si implinirea tuturor visurilor. Credem ca ati sesizat ca totul este posibil, doar este necesar „un impuls de pornire” pe care cu deosebita placere va il oferim noi echipa de chirurgi si anestezisti, in rest este meritul vostru, munca de fiecare zi, schimbarea stilului de viata care in final va fac fericite, sa va simtiti FEMEI, sa capatati incredere in sine, sa aveti copii, sa fiti iubite, dar principalul cred ca este ca s-a indeplinit dorinta la care ati visat toata viata si cred ca nu ocoliti nici o oglinda pentru a va incredinta inca odata ca nu este un vis ci este o realitate!!!!
    La multi ani!!!
    Echipa medicala

  47. Всем привет! Ровно 6 месяцев прошло с операции ( -36 кг). Добился кто-то такого результата диетами или лекарствами? Я думаю, что нет. И речь не только об эстетической красоте. Когда в 40 лет а/давление 180/120, когда 3 межпозвоночные грыжи и каждый шаг отдается болью, когда элементарно не можешь обуться из-за отека ног и не можешь наклониться застегнуть молнию, тогда дорога только к г-ну Балану. Жаль, что не узнала об этом раньше. Теперь ни давления, ни отеков, ни болей в спине нет, не говоря уже об изумления и восхищения окружающих при виде тебя. Всех с наступающим Праздником! Низкий Поклон Сергею Александровичу и всей команде медиков.

  48. Salut la toti! A trecut deja un an de la operatie!!! De la 115 kg am ajuns la 76!!! Uitindu-ma la fotogtafiile de mai inainte, mi-e rusine ca am fost in asa hal! Frumusetea estetica bineinteles ca are un rol foarte mare, dar si starea sanatatii s-a imbunatatit radical! Ma simt usoara si tinara! De la marimea 56 am ajuns la 46, hainele le-am daruit cu mare placere si cu speranta sa nu mai revin niciodata la acele marimi! Mersi aparte pentru Domnul Balan, multumesc ca sunteti, ca activati si ca aveti asa succese!

  49. Dragi prieteni ma simt in al noualea cer.Am intinerit cu10 ani .De la marimea 54 la 46 . Ma simt indragostita ca la20 ani.Indragostita de viata ,de sot, de copiii si apropiatii mei.Vreau sa traiesc din plin fiecare moment.Sau dus cu cele 23 cg durerile insuportabile din coloana vertebrala,tensiuna arteriala,edemele de pe picioare,emotiile negative din cauza hainelor care nu ma incap, si abea au trecut 4 luni.Vrea sa va spun tuturor care aveti o problema si va este frica: Adresati- va unui specialist in domeniu,nu lasati complicatiile obezitatii sa va scurteze viata.Eu sunt cu adevarat medic si stiu ce spun.Tensiunea arteriala marita duce la infarct, insult,moarte subita( brusca) .Diabetul zaharat maninca vasele saguine si le blochiaza definitiv.Doamne fereste sa ajungi un invalid neputincios,o povara chiar si pentru cei apropiati.Ce sa mai spun daca si orasenii care nu muncesc fizic ca oamenii de la tara ajug sa poarte proteze de solduri si genunchi din cauza cg in plus, care le- au dus in spate o viata.Cred ca ma-am lasat dusa de val- ma iertati.Va doresc tuturor sa faceti alegerea corecta si sa va bucurati de succesele obtinute pina la adinci batrinete.

  50. Si vroim sa va mai spun: Imi pare ca ma-m imbolnavit.Unde nu ma- s duce ce nu as face cind intilnesc oameni cu cg in plus nu pot sa trec pe alaturi fara sa le vorbesc.In unele cazuri poate nu sunt inteleasa corect,dar credeti-ma, cu cele mai bune intentii.Va chem si pe D-ra, cei care ati trecut prin asta AJUTATII PE GRASUTI SA SE REGASEASCA.Eu ma gindesc tot mai des ,Poate este necesar sa organizam o societate unde oamenii cu probleme de greutate ar putea primi mai multe informatii,ar cunoaste persoane care au experiete diferite.Daca cineva ar risca sa ma sustina scrieti.

  51. Bună ziua tuturor, vreau să mulțumesc Dr. Balan pentru tot ce a facut pentru mine. și îmi place să împărtășesc cu voi povestea mea cu diabet. Acum 4 ani am fost diagnosticat cu diabet de tip 2, care este cauzată de grăsime în plus în corpul meu. de mulți ani, am avut 130 kg și eu sunt 180cm, iar acest lucru a fost să-mi dea mai multe probleme de sănătate, pe parcursul anilor am dormit apmnia, arteriala Paine presiune la nivelul articulațiilor, așa că am fost obtinerea de tratament tot timpul, la un moment dat am fost ia 16 pastile diferite pentru diferite probleme o zi … am avut de aspirare lipo încearcă să curaj în mine de a pierde aștepte, dar nu a mers … am încerca toate pastile și diete de lucru nimic, pentru că atunci când aveți diabet lucru nimic .. până la șapte luni în urmă, am devenit 140 kg … 10 kg doar depasit brusc …. am inceput sa caut o soluție și gastric by-pass a fost cea mai bună soluție pentru mine …. am verificat cu atenție și a decis să meargă mai departe. .. si din moment ce locuiesc în Republica Moldova am găsit Dr. Balan Serjieu ca unul dintre cele mai bune pentru acest tip de operație …. am facut-o ….. la data de 20 martie …. dupa 3 zile am avut niște complicații și Dr. Balan a trebuit să deschidă din nou stomacul meu pentru a rezolva problema mi-a spus problema este una dintr-o mie și de a fi sincer eu nu-mi amintesc exact cuvintele … a trebuit să stau trei săptămâni în spital … Dr Balan a fost grijă de mine personal, și tot personalul de la Galaxy spital au fost de primă clasă special Dr. Galina anestezie profesional …… vă mulțumesc tuturor pentru fiecare lucru …. după 3 săptămâni de la operația mi-am pierdut 16 kg .. … încă 10 zile, am pierdut patru kilograme …. ultima dată când am fost la dr. Balan 10 zile în urmă am fost de 118.5 kg ….. astfel încât să puteți calcula pierderea totală ….. apropo, nu este ușor să ia o decizie …. dar se lasa-ma este cea mai buna decizie pe care am făcut în viața mea. . acum glucoză mea a scăzut de la 10 inainte de operatie la 7 … nici o presiune arterială a fost înregistrată de la operația … și nu mai Paine în comun mea …. acum nu am luat nici un medicament …… Sunt 90% mai bine atunci noroc, înainte de …… bine cu decizia ta ….

  52. de modul în care am nu a menționat că am 47 de ani și în 7 zile voi fi de 48 … si eu sunt de origine din Liban …

  53. Încă un an în urmă am avut o viziune sceptică asupra metodelor chirurgicale de tratament a obezității. Am avut o masă de 145 kg, mi-a fost greu să mă mișc, adormeam în timpul zilei din picioare, inclusiv la volan. Noaptea nu puteam dormi în poziția orizontală, mă sufocam. Un prieten m-a sfătuit să apelez la d-l doctor Balan Sergiu pentru intervenție chirurgicală. Au trecut 3 luni de la operație, la moment am 110 kg, somnolența a disparut, acum mă simt foarte bine. Mulțumim d-lui Balan Sergiu.

  54. BUNA DIMINEATA LA TOATA LUMEA !MAM OPERAT CU 4 LUNI IN URMA ….MA SIMT EXTRAORDINAR – 32 kg,DIN 165 ,SI INALTIMEA 1.64 , DACA PINA LA OPERATIE ,ERAM SIGURA CA VIATA E PE TERMINATE, APOI ACUM VREAU SA TRAIESC CA SAMI VAD COPII MARI (AM 39ANI).AM RESPECTAT IN DECURSUL VIETII PROBABIL TOATE DIETELE DIN LUME ,PASTILE ,CODARI ……..TOT CE EXISTA …. SLABEAM UN PIC , DAR CINTARUL REVENEA CU MAI MULTE KG,INSA EU CRED CA DUMNEZEU NU MA LASAT , A FACUT ASA CA EU S-AL INTILNNESC PE D-UL SERGIU BALAN ,SI INCA ODATA ,SI DE MUILTE ORI MA INCHIN IN FATA LUI ,CA MIEA INTORS VIATA .SANATATE DOCTORE !!!!!!!!!
    MA ADERESEZ PERSOANELOR CARE SE INDOIESC DESPRE NECESITATEA OPERATIEI ,PAI SA STITI , CA VIATA OMULUI NU SE MASOARA IN BANI !!! OAMENI BUNI ! IMPRUMUTATI SI OPERATIVA , O SA TRAITI SI O SA PUTETI SAI INTOARCETI ,DAR SA NU AJUNGETI SA ZICA CA LA NOI LA MOLDOVENI „CE ERA DE FRUMOASA IN SICRIU ,PARCA DORMEA ,SARACA….” ,ASA CA FETELOR SI BAIETILOR DEPINDE DE VOI CE ALEGETI . VA ZIC BAFTA LA TOTI , EU AM SA MAI REVIN PE AICI CU NOI REZULTATE ,CEIA CE VA DORESC SI VOUA …..

    1. ludmila, scrieti-mi va rog pe didik79@mail.ru. vreau sa discut cu cineva care deja a trecut prin operatie. ai mei , de acasa , probabil , din prea mare dragoste pentru mine, nu ma sustin in a face acest pas. sper ca discutia cu cineva care deja a trecut prin asta sa ma incurajeze sa trec de interdictie.

      1. BUNA ZIUA LA TOATA LUMIA SI TZIE RODICA! MA BUCUR CA IN PRIMUL RIND CA TU IESTI HOTARITA SA O FACI–FAMILIA NU INTZELEGE, CA CEIA CE DUCI IN SPATE SI IN SUFLET TE APASA SI TE DOBOARA,,,EU ITZI VOI SCRIE IN PRIVAT SI POATE NE INTILNIM TE VOI SUSTZINE MORAL SI TE VOI AJUTA DACA AI NEVOIE –PAS CU PAS—AM FACUT ASA OPERATZIE–IN TOAMNA AM 2 ANI SI SUNT F. FERICITA!

        1. SALUT LA TOATA LUMIA CARE MA CUNOASTE DUPA BAIPAS GASTRIC–MA REFER LA LILIANA , NATALIA , ANISOARA, NATALITZA , LUDMILA , NICOLAE, IURIE, VIOREL–IATA ACUMA SA MA VEDETZI!!! -DACA MAI TZINETZI MINTE IN TOAMNA AM 2 ANI DE LA OPERATZIE, AM APELAT SI LA CHIRURGIA PLASTICA ,DECI VREAU SA VA MAI SPUN CA SI AICI D. SERGIU MI-A FOST ALATURI!!!! MA SIMT MINUNAT CEIA CE VA DORESC SI VOUA! CU INDRAZNIALA NU LASATZI NIMIK CE E IN PLUS SI ATIRNA—-ARUNCATZI NAIBII! SUNT DE ACORD CU TINE LILIANA–SA FACEM INTILNIRI DAR TARE AS VREA SA INVITAM SI PE CEI CE VOR SA FACA ASA INTERVENTZII—AS VREA SA NE VADA CU OCHII PROPRII CUM NE BUCURAM DE VIATZA ALATURI DE INJERUL NOSTRU PAZITOR–D.SERGIU BALAN CARE NU NE LASA FARA RASPUNS NICI LA O INTREBARE ….DACA SUNTETZI DE ACORD SCRIETZI—ASTEPTAM —ORGANIZAM—

  55. Vreau sa ii multumesc acestui specialist + deja prieten, d-lui Balan, fiind ca i-a dat sansa mamicii mele din nou sa se simta usoara, plina de puteri, sa isi procure haine frumoase, sa isi admire lookul, si sa primeasca complimente! Timp de 4 luni a slabit cu 28kg, avind din start 122kg la 162cm, si rezultatele continua sa ne bucure.

  56. buna ziua!am fst si eu la d.Balan la o consultatie si mam decis sa fac totusi aceasta operatie….dar vreau sa intreb dupa operatie cit timp se mai sta in spital?

  57. Salut draga Tatiana! Eu personal dupa operatie am stat in spital 3 zile, dupa care acasa am mai stat 4 zile si am revenit la serviciu, unde nimeni nici nu a banuit unde am fost si ce am facut! Crede-ma se merita, mai ales ca totul decurge destul de usor, asa a fost la mine, operata in aprilie 2013 cu rezultat de – 39 kg!

    1. multumesc aura!eu ma pregatesc pt august!dar retraesc foarte mult!am multe kg in plus…..dar vreau mult sa slabesc!!!!!!!!!!!ce numai nu am incercat!dar le adaugam indoit!

  58. M-am operat în luna martie 2014, avînd 145 kg. La moment am 97 kg. Mult timp a trecut pînă m-am hotărît să mă operez, nu-mi venea să cred în succesul acestei operații. Mă simțeam îngrozitor, ca un moșneag, avînd doar 32 ani. Nu puteam dormi în poziția orizontală, că mă sufocam, dormeam în fotoliu ca să mă simt cît de cît odihnit. Dimineața trebuiam să-mi duc copilul la școală, adormeam la volan punînd in pericol viața familiei mele. Acum mă simt foarte bine, toate simptomele au dispărut, a început o nouă viață. Mănînc de 6 ori pe zi în porții mici, am renunțat definitiv la alcool, băuturile gazate, nu mă mai trage la dulce. În zile de lucru dau jos cîte 2-3 sute de grame zilnic, fără a depune efort fizic. A reapărut interesul la viață. Mulțumim d-lui doctor Balan Sergiu, căci nu-mi venea să cred că e posibil ceva de făcut.
    P.S. Acum pot spune că o femeie pentru mine este puțin.

  59. Buna seara,
    Iata ca a sosit si momentul operatiei mele. Deoarece toti pacientii d-lui Balan ma intrebau de ce nu imi fac si eu bypass, am hotarit sa trec si eu prin aceasta experienta.
    La moment am 136 kg. O sa scriu aici rezultatele saptaminale.
    O seara buna tuturor.

    1. Iata ca a trecut operatia. Totul a decurs normal. Pentru cei ce se intereseaza de timpul petrecut la spital, va spun ca mine plec acasa. Nu va temeti de interventie, ginditi-va la rezultate.
      Echipa de la Galaxia o notez cu 10. Bravo

    1. De la inceputul perioadei preoperatorii (23.09) si pina la ziua de azi, am slabit 11 kg. Ma simt foarte bine. Recomand celor ce stau pe ginduri, sa i-a o decizie mai repede, ca la masa de Revelion sareuseasca sa bea o cupa de sampanie:)

  60. buna ziua!De la inceputul perioadei preoperatori/15.08.14/pina la ziua de azi/04.09.14/am slabit 24kg.ma simpt bine.multumesc d.BALAN.

  61. salutari la toti! azi am facut 2 de la operatie si vreu sa va zic ca sunfoarte fericita ca am facut pasul asta,am slabit cu 60 kg si sunt al om mi sa schimbat veata total.domnule SERGIU VA MULTUMESC DIN SUFLET PENTRU TOT.multi sa ghindesc de bani credetima banii eam facut de 20 de ori mai mult mucesc si ma mentin la kg stabile.Mi sa schibat veata total sunt alt om sunt fericita si multumita pentru ca am facut pasul asta .faceti pasul fara sa stati la indoiala ca merita

  62. Salutare. Ma simt super. Tensiunea e 120/80. Am scazut 15 kg (18 zile). Sotia nu ma gaseste in pat:) (adica is mai mic:)). Recomand celor ce mai stau pe ginduri, aveti o sansa reala sa va schimbati viata.
    P. S. Atitea complimente zilnic nu am primit tare demult:)

  63. Salut la toți! În sfîrșit m-am decis la operație.Pe data de 15.09. Citesc comentariile și mi se pune un nod în gît, da mi-a plăcut și mie de comportamentul dnului Sergiu , mi-a plăcut comentariile d-voastră, toți mă încuragează….. și totuși mi-e frică!

    1. Myltumesc mult Aura, daca nu te-as cunoaste nici o data n-as zice ca asa o persoana femenina, simpatica are o fire hotarita si curajoasa! Bravo!

  64. Buna ziua,
    Miine se implinesc 4 saptamini de la interventie, si vreau sa ma impart cu senzatiile pe care le simt. Din greutate scad stabil (e si normal), tensiune normala, nu am transpiratia care era, merg mai mult pe jos fara sa simt oboseala (de volan nici nu mai vorbesc, merg ore in sir si e ok), doar o mica problema cind merg mult la volan – a inceput sa ma doara „buca”:). Multi se intreaba cum e cu alimentatia dupa operatie, pot sa va spun cu miina pe inima ca practic nu s-a schimbat nimic, doar cantitatile:). Deja am mincat practic de toate (poate nu va citi d-nul Balan:)), cu exceptia carnii intregi (frigarui, bitoc si altele). Unica problema care persista este garderoba, dar, anii trecuti, parca stiam ca o sa ma hotaresc la bypass si nu am dat chiar toate hainele. Ieri am fost la „cumparaturi” si toti deobicei cumpara haine „на вырост”, da eu cautam invers:).
    Deci, sa nu fie mult de citit, va indemn pe cei ce deja au trecut prin bypass, impartasiti-va bucuriile cu cei din jur, sa nu va fie jena, ca sint inca multi oameni carora obezitatea le strica viata. Eu le spun tuturor ce ma intreaba despre schimbari ca m-am operat, si sincer, 95% ma lauda (ai avut curaj bla-bla-bla), restul sint mai rezervati, dar cred ca e din cauza fricii:).
    Cei ce citesc comentarii de pe acest forum si nu se pot hotari, nu va fie frica, doar ginditi-va cum va puteti schimba viitorul.
    Acestea fiind spuse, va doresc tuturor multi ani sanatosi, si felicitari cu Sfinta Sarbatoare Nasterea Maicii Domnului.

  65. buna ziua !demultisor nu am scris….azi am implinit 41 de zile de la interventie si pot sa ma bucur/-28kg./multumesc d.Sergiu!bafta la toti!

  66. Salut la toti ,imi pare foarte bine sa VA felicit pe toti cu succesele obtinute dupa interventie.Vreau sa spun cu glas tare ca astazi am implinit un an de la operatie si am slabit cu 48 kg(initial au fost 116kg) ,sint foarte implinita,multumita,bucuroasa.Acum la bluze port marimea 40-42,iar la bluji 44-46.Toti mi-au zis ca arat bine ,am intineririt,dar eu vreau sa Va zic ca si launtric sint schimbata:a aparut o pofta de viata,vreau sa fac cit mai mult posibil,a aparut gustul adevarat al multor produse iar de altele am uitat……..Nu a fost usor dar cind vezi rezultatele singur nu-ti vine a crede ca este posibil asa ceva…Vreau sa o felicit pe ZInaida cu o noua reusita in domeniul frumusetii,a scapat de surplusul de piele de pe abdomen,bravo,eu am vazut-o, arata superb.Nu Va temeti de aceste schimbari ,sint doar numai de folos.IL multumesc din tot sufletul pe D-nul Serghei BAlan si echipa Dumnealui pentru frumusetea,linistea,pacea sufleteasca,regasirea mea…..increderea in sine ce mi-au daruit-o dupa operatie.Oameni buni strigati,sunati,intrebati si salvati-Va, caci obezitatea e o boala rea,. care Va poate lipsi de multe ,numai noi decidem,iata avem si specialisti buni,chiar foarte buni ,deci curaj

    1. EHEEI,,, OAMENI BUNI ! SALUT! AM REVENIT IN PIELE NOUA! MERSI LILIANA ,,,MAI VAZUT! IATA SI ACUMA SA MA VEZI! NU NUMAI ABDOMENUL DAR SI PIEPTUL! AM REALIZAT CU ADEVARAT, CA—NIMIC IN VIATZA ASTA NU ESTE MAI PRINCIPAL DECIT PACEA SI FERICIREA ASTA AR INSEMNA CA OMUL ARE DE TOATE-SI BANI SI SANATATE SI SE AFLA IN BUNA ARMONIE CU EL INSUSI-MA BUCUR DE TOTZI ACEI CARE ATZI FACUT PASUL SPRE A FI FERICIT IN TOT SENSUL CUVINTULUI SI ATZI GUSTAT DIN CEIA CE AU ;;SLABII;;;SI NU PRETZUIESC,,,AM DEJA DOI ANI SI O CODITZA DE LA OPERATZIE——–SI ATITEA SAU SCHIMBAT IN VIATZA MEA! CA DACA AS STA SA MA GINDESC MAI BINE-NU STIU DACA AS MAI VREA SA-MI AMINTESC CUM AM FOST—–RADULE—BRAVO! URMARESC SUCCESELE TALE-ASA SI EU URMAREAM GRAM CU GRAM———-RODIKA–SUCCESE-MA BUCUR NESPUS DE MULT CA TOTUSI TE-AI HOTARIT LA O VIATZA MAI BUNA-SI SA NU-TZI FIE FRICA-VEI FI IN MINA CELOR MAI BUNI PROFESIONISTI DIN TZARA NOASTRA- GINDESTE CUM VEI INTILNI PRIMAVARA!!! BAFTA TZIE SI LA TOATA LUMIA!

    1. AR FI MAI CORECT SA NE DAM CU PARERILE AICI DECIT IN PRIVAT–LASA SA CITEASCA TOATA LUMEA—LA ORICEE INTREBARE SE GASESTE SI UN RASPUNS DECENT MAI ALES CA SI D.SERGIU E LINGA NOI………..

    2. TANIA-IMI PARE FOARTE BINE DE SUCCESELE TALE–MAI GASIT, IN PRIVAT AM MAI VORBIT,,SPER SI SA NE VEDEM–CU MARE NERABDARE ASTEPT SI SUCCESELE RODICAI! NASUL SUS!

  67. Buna ziua!
    Ca tot veni vorba de pareri asi vrea sa o expun si eu pe a mea, fiind recent operata(2 saptamiini si 2 zile si cu 9 kg mai putine ) ca ma simt deja alt om, desi e clar ca deabia sunt la inceput de drum , deja au inceput sa apara complimentele, starile de bine, oglinda sa fie mai prezenta in viata mea si mule alte lucruri marunte de care in trecut nu ma puteam bucura indeajuns si toate astea datorita echipei de medici extraordinari de la Galaxia in frunte cu d-nul Sergiu Balan, Omul care probabil cel mai mult ne sustine si ne insufla siguranta si increderea in noi toti cei care am trecut prin miinele sale.
    Si asi dori sa mai spun ca fiecare comentariu citit pe forum inainte de operatie a fost un motiv si un imbold in plus sa las frica si temerile la o parte si sa fac pasul asta foarte important pentru mine, asa ca multumesc anticipat tuturor de pe forum.
    P.S. Imi cer scuze fata de d-nul Sergiu si fata de intreaga echipa pentru micile mele „alintaturi”.

    1. EUGENIA,DRAGA–FARA GRIJA—-D.SERGIU NU NUMAI CA E UN BARBAT FRUMOS, MEDIC CU LITERE MARI ,,,DAR SI ,,,,STIE EL CUM SA SE UITE LA ALDE NOI CU ALINTICIURILE NOASTRE,,,SI FOARTE BINE ITZI ARANJAZA MINTEA PE CALEA CEA DREAPTA ,GASIND CUVINTELE POTRIVITE PENTRU FIECARE IN PARTE,RASFOIND TIMPUL TRECUT DUPA OPERATZIE–SCAZIND IN GREUTATE–AUZIND ADMIRATZII LA TOT PASUL—-VIN CU TOTUL ALTE ALINTICIURI CREDE-MA-SI-TZI DAI BINE SEAMA—DA,,,,,,,CITA DREPTATE AVEA BAIATUL ASTA!

  68. Buna ziua tuturor.
    Am ajuns si eu la 2 luni dupa interventie si pot sa ma laud:). Am dat jos 24 kg, ma simt foarte bine, nu transpir, nu gafii, sotia noaptea se trezeste uneori si asculta daca respir:), adica nu sforai.
    Le povestesc la toti despre bypass, deoarece sunt multi care necesita asa interventie, dar putini se incumeta sa o faca. Asa ca va chem pe toti sa nu ascundeti „dieta” la care ati mers, si informati oamenii despre cum pot sa-si lungeasca viata:).
    O zi buna va urez tuturor.

  69. Buna ziua tuturor,
    M- am decis sa fac bypassul gastric si sunt programat pentru decembrie. Urmaresc cu mare atentiune progresele si comentariile Dvs !

  70. SALUT LA TOTI!IMI PARE BINE CA RINDURILE NOASTRE SAU MARIT ,SPER ASA SA FIE MAI DEPARTE.VREAU SAI FELICIT PE TOTI ACEI CARE SAU HOTARIT SA-SI SCHIMBE VIATA NEAJUNGIND LA 100KG,BRAVO.ZINACICA TARE MA BUCUR PENTRU TINE,IMI PARE BINE CA TI-AI IMPLINIT VISUL,EU TOT TARE AS VREA SA SCAP DE PIELEA DE PE ABDOMEN SI PICIOARE.ACUS IMPLINESC 1 AN SI 2 LUNI MA SIMT BINE ,KG NU SE ADAUGA,AM68KG,UNEORI 37.4KG,CIND SI CUM.TARE IMI PARE BINE,ALTFEL RESPIR,GINDESC,VA MULTUMESC DOMNUL DOCTOR SERGHEI BALAN SI INTREAGA ECHIPA.ZINA ARE DREPTATE CIND ZICE,CA TOATE MOFTURILE SI ALINTUSURILE NOASTRE SINT FOARTE BINE TOLERATE DE DR.SERGHEI BALAN PE UNDE CU GLUME ,PE UNDE CU SERIOZITATE,DAR ARE PARCA CEVA IN CARACTERUL DUMNEALUI CE TE FACE SA TE SIMTI IN PACE,LINISTE SI PARCA STII TOATE RASPUNSURILE LA TOATE INTREBARILE CARE TI-AU FRAMINTAT,MERSI MULT.O SEARA BUNA VA UREZ IN CONTINUARE.

  71. Salutare la toti! Ce noutati mai aveti cei care ati facut operatia nu demult??? Eu am de acum un an si sapte luni, dar cu mare interes urmaresc forumul!!! Eu personal sunt foarte bucuroasa ca am facut aceasta operatie, ma simt foarte bine!! Periodic mai vorbesc cu Domnul Balan, are diferiti pacienti, unii mai capriciosi, care din prima zi dupa operatie regreta de pasul facut, dar va rog, un pic de rabdare si o sa savurati multe clipe de placere!!! Bafta la toti si va rog nu fiti pasivi!!! Domnului Balan multe succese si realizari!!!

  72. cum se poate de regretat?numi inkipui?doar se schimba viata total!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!si totul inspre bine……la mine a fst operatie pe 15 august 2014…pe 15 decembrie fac abea 4 lun i…….dar am pierdut deja 45 kg……..cum poti sa regreti……..DELOC!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!fiti mati rabdatori si totul va fi ok!!!!!!!!!!!!!!!! .d.sergiu multumesc mult!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!bafta !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  73. Buna ziua,eu aş vrea sa vă numesc „familia”pentru ca avem toţi aceaşi soarta şi o nouă viaţă într-adevăr.Eu sînt sora cea mai mare a familiei noastre mare, pentru că în 2003 eram operată (eu şi inca o doamnă eram primele între-o zi operate,primele din Moldova)şi de atunci eu TRĂIESC!!!!Rost 160cm la 147kg, acum 86,am avut şi 80kg, dar nu am nici o disperare, pentru ca, adaug-scad, adaug-scad de la sine pur şi simplu fără nici un efort fizic sau dietă.MULŢUMIRI DIN SUFLET ŞI PLECACIUNI PINA LA PĂMÎNT DOCTORILOR SERGIU BALAN, GHENADIE CONTsi SILVIU DOMENTI

  74. Aş dori cu toţii să-i dăm un nume familei noastre şi să marcam ziua ei de naştere ,aş dori să fie data cînd am fost operată,pentru ca aceea zi a inceput sa se mărească,eram doar două acum cred eu ca sunt mai mult de o sută,nu ştiu statistica,m-aş bucura mult ,dacă Doc. Sergiu mi-a răspunde.Aştept răspuns şi părerile voastre.

  75. Probabil nu stiti,ca este o durata cînd scad kg şi o durata cînd greutatea doarme ,dar mărimile se micşorează, adică cintarul doarme, dar centimetrile lucrează(micşorarea volumului)

  76. Stimati prieteni. Asa va numim caci sper ca ne-am atasat mult unul fata de altul. Echipa chirurgicala si intregul personal medical va felicita cu prilejul sarbatorilor de iarna, va doreste multa sanatate, realizari frumoase in viata noua care o parte o savureaza din plin, iar alta parte doar fac primii pasi timizi. Suntem bucurosi de rezultatele realizate de D-stra in lupta crincena cu obezitatea, in acelasi timp ne bucura mult schimbarile psihologice pozitive si setea de viata ce va apare dupa aceste interventii. Viata este una si fiecare dintre voi are dreptul s-o traiasca asa cum doreste. La multi ani!!!!!!!!!!!!!!!!
    Cu respect, echipa medicala

  77. Buna seara tuturor,acum 6 zile mai precis pe data de 23 dec am fost operat de echipa de magicieni in frunte cu magicianul doc.sergiu balan,care prin magia lui deja mia trimis la plimbare 7 kg ,ma bucur foarte mult ca totul a iesit fff bine si sa terminat cu bine.salut echipa de profesionisti chirurgi si le urez un an nou fericit si 1 milion de operati in anul 2015.voi reveni cu mai multe infosrmati pe parcursul timpului .

  78. SALUT LA TOTI!SI EU DIN SUFLET VREAU SA FELICIT PE TOATA ECHIPA DE BUNII NOSTRI SALVATORI CIT SI PE TOTI PRIETENII CU SARBATORILE DE IARNA.DOMNUL SA VA DEA DE TOATE;BUCURIE,SANATATE,SI CIND NICI NU VA GINDITI SA FITI SI MAI FERICITI!SARBATORI FERICITE ALATURI DE CEI DRAGI.NOUL AN SA FIE PRESARAT CU REALIZARI REMARCABILE,IMPLINIRI,SANATATE,FERICIRE.FIE CA ACEST AN SA DESCHIDA POARTA UNUI VIITOR PLIN DE SUCCESE.SA AVETI PARTE DE TOT CE AVETI SI MAI VRETI!DE TOT CE NU AVETI SI VA DORITI!DE TOT CE VA LIPSESTE SI NU STITI!SA VA AIBA DUMNEZEU IN PAZA!LA MULTI,MULTI ANI!CU RESPECT LILIANA

  79. P.S.MA SIMT BINE NU AM ADAUGAT NICI UN KG,TOT ASA CINTARESC 67KG,AM AVUT 116KG UN AN SI TREI LUNI AM IMPLINIT DE LA INTERVENTIE,SUCCESE LA TOTI CHIAR SI LA CEI CAR.E MAI STAU PE GINDURI.LA MUTI ANI…………………………………………!

  80. Дорогие мои, любимые, самые прекрасные человечки на свете – С Новым Годом, С Новым Счастьем!!! Спасибо Вам за то что Вы были Рядом со мной,Спасибо за поддержку, за хорошие слова, за классные советы, за улыбки в нужный момент, за молчание в тяжелые дни, за неподельную радость, за искренние слезы, за счастье иметь Вас рядом всегда!!! Любви Вам, Радости, Счастья, Солнечного и плодородного года!!!

  81. DRAGII MEI-UITE CA AM SI PASIT PRAGUL LUI 2015—-VA DORESC LA TOTZI CA STAPINA ANULUI-MARIA SA-CAPRA-SA NE ADUCA NUMAI BUCURII,PACE,SANATATE SI PROSPERITATE— MARI SUCCESE, –STIM CU TOTZII CA NU EXISTA LIFT PENTRU ELE-TREBUIE SA O IEI INCET SI CU PASI SIGURI PE SCARI –CEIA CE NE-A ARATAT ECHIPA MEDICALA CA SE POATE DE FACUT DIN NOI—-E O MINUNE—CU ADINCI PLECACIUNI IN FATZA DUMNEALOR–SI MULTE MULTZUMIRI–VA IUBESC SI VA ADMIR-

  82. P.S. CARE MA CUNOSC–VA ROG TELEFONATZI-MA CARE ARE NUM MEU –CARE NU DE LA D. SERGIU VA ROG MULT AM O NOUTATE PENTRU VOI—PINA PE 17ROOOOOOOG

  83. MULT STIMATE D. SERGIU—FELICITARI CU ZIUA DE NASTERE! SUNTETZI OMUL CU MIINI DE AUR-ACEL CE ARE CAPACITATEA DE A INTOARCE ROATA VREMII SI DE A PUNE OMUL PE PICIOARE.SI ACEL ,CE —-IN MUNCA GREA CARE O FACETZI ZI DE ZI CU SATISFACCTZIE NU UITATZI DE OMENIE SI RABDARE–ASTA MULT CONTEAZA PENTRU NOI TOTZI! SUNTETZI INGER PAZITOR PENTRU FIECARE DIN NOI, IZVOR DE ALINARE, SPERANTZA SI LUMINA! LA STRAJA SANATATZII NOASTRE SOARTA V-A ADUS SA VA LOGODITZI CU CEA MAI GREA SI SENINA MESERIE SI CU CIT SUFLET SI DARUIRE DE SINE SADITZI IN LUME BUCURIE! DIN TOATA INIMA VA DORESC TOT BINELE DIN LUME SI RECUNOSTINZA PACIENTZILOR .SA AVETZI PARTE DE LINISTE, DRAGOSTE SI BUNAINTZELEGERE IN FAMILIE, CARE DE FAPT ESTE SI GENERATORUL TUTUROR FAPTELOR EXTRAODINARE PE CARE LE LASATZI IN URMA CU UN ECOU PENTRU TOTZI CEI CARE VA CUNOSC! LA MULTZI MULTZI ANI!

  84. Multstimate D-le Sergiu!
    În această zi luminoasă şi plină de semnificaţie, am deosebita plăcere să va adresez cele mai sincere felicitări şi urări de bine cu prilejul zilei de nastere a DVS! Aceasta felicitare reprezinta un simbol al aprecierii mele fata de dedicatia si atitutidea pe care o aveti pentru fiecare dintre noi!
    Vă doresc multă sănătate, fericire, creativitate, noi iniţiative şi performanţe. Fie ca planurile propuse să se materializeze şi să atingeți noi culmi ale succesului. În plan personal, vă dorim din suflet cer senin, pace în casă, sănătate, fericire, bunăstare şi realizarea tuturor aspiraţiilor. Astazi am o oportunitate în plus ca să să apreciez înalt eforturile profesionale depuse de către DVS în realizarea unor scopuri comune bine determinate și să vă subliniez calităţile profesionale, perseverenţa, onestitatea şi responsabilitatea pe care le manifestaţi zilnic în abordarea diferitor dificultati, iar aceste succese au fost obţinute graţie spiritului de echipă, devotamentului şi capacităţii DVS de a percepe şi soluţiona cele mai diverse probleme.
    Să vă dea Domnul sănătate şi putere să luptaţi pentru idealurile dumneavoastră. Să aveţi parte numai de clipe minunate, de bucurii şi fericire alături de cei dragi și satisfacție din munca nobilă pe care o practicați!

    Visele de astazi sa devina realitate, sperantele de maine impliniri, iar gandul bun si fericirea sa va insoteasca mereu. La Multi Ani!

  85. Salut,dragii mei,cei operati si cei ce mai stau pe ginduri. Iata k am trecut si eu pe celalalt mal-pe cel al oamenilor ce doresc sa fie sanatosi. Operatia a avut loc pe 15 ianuarie,astazi la mine este a 2 zi si desigur eu ma aflu inka in spital. Scriu doar kiteva impresii (mai detaliat voi incerca sa fac o agenda publica pe forumul obezitate): credeti-ma din cauza diagnozelor mele am fost internata in o multime de spitale din Moldova. O asa atitudine a medicului si a personalului medical fata de pacienti nici ni mi-am inkipuit k exista . Daca in celelalte spitale pacientul este pus intr-un salon si este nevoitsa astepte ore intregi ca cineva sa-i.atraga atentie,aici medicul intra de cel putin 100 de ori pe zi iar surorile medicale la fiecare2-3 minute. Ma simt ca un bebelus care a nimerit intr-o casa unde demult nu au mai fost copii si in sfirsit a aparut unul – nu dovedeste sa-l lase unul din brate si il ia altul. Pacientii sunt tratati la cel mai inalt nivel,li se acorda toata atentia si le sunt create toate conditiile unui tratament confortabil: saloane cu un numar mic de persoane,frigider,televizor wc si baie in fiecare salon (in alte spitale lipseste si un dus pentru toata sectia).
    Despre dl. Balan as putea scrie la nesfirsit-asa cum stie el sa incurajeze,sa motiveze un pacient-trebuie sa ai doar o inima la fel de mare si ocantitate enorma de omenie. Mai pe scurt viata mea frumoasa si pina acum va deveni si mai minunata, si mai sanatoasa!!!

  86. RODICA -DRAGA-FELICITARILE MELE— CU PASUL FACUT IN LUMEA CELOR CE SAU NASCUT A DOUA OARA!~ MA BUKUR CA NU IN ZADAR AM FACUT GAURA IN PALME TZININDU-TZI PUMNII TOATA TOAMNA—-MA BUKUR CA AI AVUT PUTEREA SI TARIA DE A CREDE IN CEIA CE E NECESAR SI BENEFIC PENTRU OBEZI—–SI AI DESCHIS OKII,URECHILE SI SUFLETUL PENTRU A INTZELEGE-CA IN UNELE CAZURI NUMAI METODA ACEASTA TE POATE FACE CU ADEVARAT FERICIT! BRAVO TZIE-BRAVO ECHIPEI MEDICALE BRAVO NOUA TUTUROR !BAFTA! NE MAI VEDEM!

  87. salutare! am revenit-deja mult mai vioaie si mai plina de energie. de eri sunt externata, dar am mai mers azi si merg si miine la pansament. dragii mei, eu deja am iesit din „standardul” OBEZITATE MORBIDA. IMC meu deja nu mai trece de 40 , deci am lunecat in Obezitate Severa. dela IMC =41.52-atit a fost cel mai mareIMC al meu, la ziua de azi e 37.71-uuuurrrrrrrrrrrrrrrrraaaaaaaaaaaaaaaa! cu pasi mici si cu multa rabdare, cu ajutorul d-lui Sergiu si cu sustinerea celor apropiat sunt sigura ca voi trece din categoria oamenlor cu un sac de diagnoze (dl . Sergiu si-a pus miinile in cap kind le-a cunoscut pe toate) in categoria oamenilor santosi si fericiti! sunt fericita ca am inceput o viata noua, si azi , de ziua mondiala a imbratisarilor vreau sa va imbratisez pe toti voi, prietenii mei virtuali care m-ati sustinut si mi-ati demonstrat prin propriul exemplu ca merita sa faci un asemenea pas, kind deja altceva nu mai merge.
    VA CUPRIND SI VA IMBRATISEZ CU DRAG PE TOTI CEI CARE MI-ATI TINUT PUMNII!

    PS dlui Sergiu-succes pe miine la o noua operatie!

  88. eu inainte de operatie am citit foarte mult despre ea si anume din experienta oamenilor care deja si-au facut-o si cum au trecut ei zi de zi de la o etapa la alta. am inceput sa duc si eu un jurnal de evidenta personal, dar il las sa fie public.poate cuiva ii va prinde bine informatia de acolo pe viitor. daca cineva doreste sa-si expuna parerea sau sa-si impartaseasca experienta-va astept in comentarii.
    http://rodicab.livejournal.com/688.html

  89. buna ziua la toti si in special echipei de meseriasi in operati pt cei obeji.in data de 23 ianuarie am facut o luna de zile de la operatia pe care am facuto la stomac si vreau sa multumesc din nou celor care mau ajutat sa dau jos pina in prezent 15 kg.ma simt ffff bine si cred ca mam nascut a doua oara.sunt intro forma de zile mari ,multumesc mult doctorului sergiu si echipei lui.cu respect gianni ,ne vedem la sfirsitul lui martie.sa ne aruncam caciulili si sa …………..continuarea in privat .

  90. Salut la toți! Nu știu cum să-mi expun emoțiile de bucurie că întradevăr rezultatele operației sunt foarte benifice pentru sănătate. Am văzut astăzi rezultatele analizelor recoltate la 4 luni jumate de la operație, eu nu sunt medic dar comparîndule cu cele precedente am văzut cît de mult s-au îmbunătățit. Eu care eram la evidiență la endocrinolog cu diabet zaharat??!!. acum am glucoza în scara NORMAL , ura!!!! Și nu numai! celelalte la fel sunt în intervalul de referință. Am fost toma necredinciosul, îmi pare rău, să trăiți dnu Serjiu! Să trăiți toți medicii care au pus mîna și eforturile pentru a mă încuraja și a-mi căpăta încrederea în sine. Stimați prieteni obezi, nu tărăgănați, hotărîți-vă la această operație! Dacă doriți să fiți sănătoși, frumoși și adorați!!!

  91. Salutare la toti! Ma bucur foarte mult cînd văd atîtea emoții pozitive la persoanele care au fost sceptici și foarte rezervați la început!!!! Doresc succese și răbdare la cei care sunt la început de cale. Eu peste două luni fac doi ani de la operație și socot această zi o a doua zi de naștere. Mult succes îi doresc și Domnului Balan!!!!!

  92. salurare! astazi am 3 saptamini de la operatie si kintaresc exact cu 11 kg mai putin. ultimile 6 zile greutatea mea a refuzat sa mai scada, dar deja eram printimpinata ca asa ceva poate sa se intimple, de aceea eram calma si am asteptat cu rabdare.
    aseara l-am contactat pe dl. Sergiu si i-am povestit despre starea mea ( d-lui sarmanul, ne duce pe toti in suflet si ne telefoneaza si are grija de noi, precum o mama de puii sai-SA NE TRAITI, DOMNULE DOCTOR!!! ) , si pe parcursul discutiei m-am „jeluit” k m-am oprit de scazut…la care d-lui imi spune: ” sa vezi , daca ai vorbit cu mine azi, miine o sa fie -0.5 kg!
    sa vezi si sa nu crezi-azi dimineata -0.5 kg! d-le Sergiu, sunteti magician??? daca e asa, eu sunt gata sa discut cu dvs si dimineata, si la amiaza si seara, numai sa fie kite juma de kil mai putin in fiecare zi!!!
    regimul il respect, tensiunea mea este foarte cuminte, kg se duc incet-incet-ce sa zik? VIATA E FRUMOASA!

  93. astazi sunt 2 luni de kind am facut unul din cei mai importanti pasi din viata mea -pas care mi-a skimbat radical viata – operatia de bypass gastric. au zburat aceste doua luni destul de repede si odata cu ele au zburat si 16.5kg din greutatea mea. eu , desigur as fi vrut sa zboare mai multe (de dorit toate odata si in ziua operatiei 😀 ) , dar medicul recomanda sa nu ne grabim si sa mergem incetisor -asa si facem. ce s-a skimbat in acest timp? TOTUL!
    am inceput sa maninc foarte putin (80-120grame in dependenta de felul de mincare), dar de 5-6 ori pe zi. inainte de operatie as fi lesinat de foame cu asa cantitati, dar acum mi-e foarte confortabil!!!eu nu simt foame absolut deloc si duc cont numai de ora-au trecut 3 ore-trebuie sa manink. ce e straniu am inceput sa maninc ceea ce nu minkam niciodata cu multa placere- salate de cruditati, legume marinate, suc de rosii si in genere tot ceea ce tine de cuvintul „acru”. inca nu am intilnit un fel de bucate pe care sa nu-l agreez sau pe care sa nu-l pot minca. doar laptele daca il beau prea repede imi provoaca un fel de stare de moleseala si inteleg ca e anume de la lapte-de aceea il beau foarte incet si nu dulce. apropo de dulce-dulcele mincat repede provoaca aceeasi stare. in rest nici un fel de restrictii.
    am inceput sa beau foarte multa apa (1.5-2litri ) -pina la operatie daca beam 300-400 ml/zi. la inceput nu prea mergea apa, dar mai apoi i-am gasit eu ac de cojoc cum sa o beau si acum merge foarte bine-as putea bea si mai mult, dar asta o sa fie la vara.am observat ca procesul de slabire este direct proportional cu cantitatea de apa bauta-cu cit mai mult beau cu atit mai bine slabesc.
    am inceput sa devin „prea putina” pentru hainele mele obisnuite si una kite una le arunc-altele mici inca nu am cumparat-mai am din cele uitate din perioada kind eram mai mica.
    dupa o dereglare de ciclu de vreo10-12 ani in sfirsit am avut un ciclu normal, care a venit si a plecat de buna voie si nesilit de nimeni- de obicei il intilneam si il petreceam eu cu ajutorul pastilelor. despre asta eu inka vorbesc in soapta-ma tem sa nu-l sperii. kiar nu-mi vine sa cred ca s-a regulat atit de repede. astept cu nerabdare luna viitoare sa vad cum va fi-sper sa mi se indreptateasca asteptarile.
    tot luna aceasta si eu si sotul am facut o descoperire uimitoare: оказывается EU TOT AM OASE! au inceput sa apara oasele bazinului, claviculele si alte osisoare maruntele care pina acum erau ascunse sub o blanita pufoasa de grasime. sper in viitorul apropiat sa apara si vreo vinisoara -am impresia ca la concepere mie au uitat sa mi le puna in „complect” :D:D:D.
    si tot in perioada imediat urmatoare dupa operatie eu am renuntat la pastilele de tensiune pe care le beau de 15 ani-tensiunea s-a regulat, nu se mai ridica si ele nu-si mai au rostul.
    despre complimentele si oh-urile- ah-urile celor din jur nu mai spun nimic-toti sunt inkintati de cum arat si de transformarile pe care le suport.

    inainte kind citeam asemenea forum-uri aveam impresia ca sunt un sir de oameni bine platiti care nu fac altceva dekit stau si scriu asemenea minunatii IREALE.
    azi, kind vreau si eu sa strig in gura mare despre minunile care mi se intimpla si imi dau seama ca sunt REALA SI TOTUL E PE BUNE vreau sa ma adresez celor fricosi ca si mine : nu va pierdeti viata cu frica. greutatea peste 100 kg se pierde foarte greu cu regim alimentar sau cu exercitii fizice. nu va fie mila sa operati stomacul dvs- ginditiva la multimea de celelalte organe care sufera din cauza obezitatii. adresati-va medicilor ce va pot ajuta sa slabiti , nu celor ce va fac dependenti de pastile. echipa de la GALAXIA este cu adevarat o echipa de profesionisti care va poate veni in ajutor.
    PLECACIUNE PINA LA PAMINT CELOR CE M-AU AJUTAT SI M-AU SUSTINUT SA FAC ACEASTA OPERATIE, CELOR CE M-AU OPERAT SI M-AU INGRIJIT DUPA OPERATIE, CELOR CE MA CONSULTA SI MA INDRUMA SI PINA ASTAZI IN DRUMUL MEU SPRE O VIATA MAI SANATOASA! DUMNEZEU SA VA AIBA IN PAZA SI SA VA OCROTEASCA DE GREUTATI!

  94. ma bucur mult,rodica pentru tine!eu stiu cita frica tu aveai!eu azi am 7luni de laoperatia si am minus 65 kg…….d.sergiu si d.dan!multumesc mult pt incurajare si tot respectul pt d-ra!!!!!!!!!!!!!!!

    1. multumesc , tania -ai fost unul din oamenii care m-au inspirat sa fac operatia. ai avut si inka mai ai rezultate exceptionale! BRAVO!

  95. ca profesor…nu cunoastem!!!!!!!!!!!!!dar ca OM…il cunoastem foarte bin e!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!este OM cu litera mare!tot respectul fata de d-ra d.Sergiu!!!!!!!!!!!!!!si nu in ultimul rind si un multumesc si lui Dan Revencu…..bafta la toti

    1. avem rezultate! respectiv prioritatile dvs -devin bucuriile noastre! iar oamenii ce seamana bucurii sunt cu adevarat OAMENI! VA MULTUMIM!

  96. Am 5 luni de la interventie. Sint nespus de fericita si de unicul lucrul de care imi pare rau e ca nu am facut aceasta interventie mult mai inainte. Ca si multi altii cred ca am masurat si am cintarit de mii de ori pina mam hotarit sa fac acest pas. Dar acel timp de asteptare a fost doar pirdere de timp. Cosmarul obezitatii ma apasa ca o ceata rece si si adincea mai mult si mai mult pe zi ce trecea. Eram intro depresie foarte mare. Noi oamenii nu intelegen ca tragedia vietii nu e atunci cind ne stingem din viata! Tragedia adevarata e atunci cind sintem stinsi din viata intre timp ce corpul e inca viu. Plus societatea nea programat asa ca noua sa ne fie mila sa investim in noi insuni. In ziua de azi sintem invatati sa cunoastem pretul multor lucruri si Valoare la nimic. Viata frumoasa si visuri implinite are valoare. Existenta nu e viata. Cu ajutorul Dn Sergiu si a celorlalti membrii de echipa am revenit la viata!!! El aduce zimbet in sufletul multor oameni. Este nu numai un chirurg de 5 stele dar si un om de Valoare inalta!!! Va Multumesc din Suflet.

  97. salutare tuturor intr-o zi de primavara extraordinara!
    ieri s-au implinit 3 luni de cind am facut operatia. ce pot sa zik: au zburat jumatate din kg mele in plus– 20.7! mai arunc inca atitea si imi iau zborul 😀 !
    alimentatia mea este destul de confortabila, maninc orice, doar ca in cantitati reduse. beau asa cum spune la tv- nu mai putin de 2 l lichide/zi. ma simt bine, ciclul menstrual a revenit , tensiunea a plecat -TOATE BUNE SI FRUMOASE!
    in timpul sarbatorilor pascale am avut mai mult timp liber si am avut ocazia sa merg mai mult pe jos. am observat ca nu ma mai innadus cind ridic dealul, nu transpir si nu observ ca merg la deal in genere! nici nu mi-am inkipuit kit de minunat e sa ridici cu usurinta un deal! cuiva i s-ar parea lucruri banale, dar noi, cei suprapoderali, stim kit de greu e si kite rinduri de sudoare curg pina ajungi in virful dealului!
    si inca o noutate nespus de placuta: am trecut din hainele de masura 60 in cele de 50!!! cind m-am casatorit purtam 52, daca am avut vreodata 50 nu stiu-probabil kind eram eleva, dar eu nu tin minte…
    acestea sunt noutatile de la mine, va mai astept si pe voi , cei care sunteti in proces de slabire cu noutati.
    O PRIMAVARA FRUMOASA IN SUFLETELE VA UREZ VOUA TUTUROR SI INTREGII ECHIPE ”GALAXIA”!

  98. As vrea sa imi impartasi si eu povestea mea deocamndata scurta despre aceasta operatie magica numita Bypass, despre domnul doctor Sergiu Balan, despre echipa sa si despre trairile mele.
    Fac in 2 saptamani 25 de ani si am ajuns sa am o masa corporala de 125 kg la o inaltime de 169 cm.
    Simtind nevoie unei schimbari radicale in viata mea, cautand un remediu, am ajuns sa il cunosc pe domnul doctor Sergiu Balan.
    M-am hotarit sa ma operez si nu am avut niciun sentiment de neliniste in urma discutiei cu domnul doctor si a trairilor mele interioare. Eram ferm convinsa ca va functiona, o sa fie bine, si uita ca dupa 10 zile de la operatie scriu acest comentariu. A mai fost un factor hotaritor pentru mine, atitudinea domnului doctor, nu am simtit din partea medicilor si a personalului acea privire care te judeca ci deopotriva ei vin sa te ajute nu sa te condamne. Eu am fost la multi medici, am batut la usa multor cabinete medicicale cautand un raspun sau un remediu in schimb primiam priviri care ma condamnau, care ma faceau sa ma bag in pamant de rusine sau ca prin minune sa dispar, sau liste de medicamente extrem de scumpe si care nu si-au facut efectul.
    Nu a fost si in cazul cand am fost la consultatie la domnul Sergiu, mi-a raspun la toate intrebarile, mi-a explicat toate aspectele acestei operatii.
    Am avut si marele noroc sa ma intalnesc cu persoane deja operate care m-au sustinut, mi-au impartasit din experienta si le multumesc pe aceasta cale.
    In aceasta perioada am un sentiment care ma copleseste de fapt o stare, acea stare cand vezi, realizezi si nu iti vine sa crezi ca toate aceste schimbari se intimpla cu tine. Nu iti vine sa crezi ca poti slabi, nu iti vine sa crezi ca poti pierde in greutate, nu iti vine sa crezi ca din ziua operatiei si pana in veci cantarul va fi prietenul tau si nu acel obiect care iti arata cat de neputincios esti, nu iti vine sa crezi ca poti sa mananci pe saturate iar cantitatea de mancare sa fie foarte mica.
    Toate asta se intampla acum, in acest moment cu mine si nu imi vine sa cred!!!
    Sunt complesita de niste sentimente ciudate pentru mine, spun ciudata pentru ca nu le-am mai trait.
    O senzatie profunda de bucurie, euforie si o multumire neconditionata pentru ceia ce se intampla.
    Pierd in kilograme in fiecare zi, mi se schimba corpul si sunt extrem de fericita deoarece am dus o lupta contiuna cu mine si cu kilogramele in plus si cu un car de boli provocate de masa in exces.
    Poate ma repet insa sunt foarte fericita ca slabesc.
    Eu sunt doar la inceput, de la operatie au trecut doar 10 zile dar astept cu nerabdare rezultatul final.
    Sunt foarte recunoscatoare domnului doctor si intregii echipe, nu as putea sa le multumesc vreodata, nu as putea sa imi exprim niciodata recunostinta pentru ca ei practic mi-au dat o a 2-a viata fara obezitate.
    Domnul Sergiu, multumesc inca o data!!!

  99. Buna seara !! as dori sa aflu care sunt efectile urmate dupa uperatie?? sunt ceva schimbari negative in organism ?? vreau a incerc si eu dar nu sunt sigura …

  100. Buna ziua, astazi am o luna de cand m-am operat, ma simt extraordinar, sunt fericita si pierd in greutate.

  101. SALUT LA TOATA LUMEA,IMI PARE BINE SA MAI CUNOSC NISTE OAMENI HOTARITI SI PUTERNICI CARE SAUI HOTARIT LA O SCHIMBARE DIN VIATA LOR.AM IMPLINIT 1 AN SI 8 LUNI DUPA OPERATIE MA SIMT BINE CEEA CE VA DORESC LA TOTI,AM AVUT 116 KG ,ACUM CINTARESC 67 KG,NU AM ADAUGAT NIMIC ,VREAU SA ZIC CA MA ALIMENTEZ NORMAL,IMI PARE CA MANINC MAI DES ,DAR MAI PUTIN.ACUM IN IUNIE AM AJUNS IN ZIUA CIND FATA MEA SE VA CASATORI SI MA BUCUR FOARTE MULT CA VOI AJUNGE SI ACESTA DATORITA ,MULTSTIMATULUI DR. SERGIU BALAN SI ECHIPEI DUMNEALUI.IATA CA SI EU OI IMBRACA O ROCHIE PE CARE NU PUTEA M SA-MI PERMIT CIND ERAM OBEZA,SEDEA FORTE CARAGHIOS,MA RODEAM LA PICIOARE SI IMBLAM MAI MULT IN PANTALONI,DORINTELE SE IMPLINESC SI TOATE CUVINTELE SE MATERIALIZEAZA,TREBUIE NUMAI DE SPERAT SI SA VRETI,CREDETIMA CA VETI GASI.MAI AM SI EU O DORINTA MARE SI TERE VREAU SA SE INDEPLINEASCA,DAR CU INCETUL,SA SCAP DE PIELEA CARE SE SPINZURA DE PE PICIOARE,ABDOMEN,IN JURUL PLEOAPELOR SI SA-MI REFAC PIEPTUL,POATE MACAR CEVA DINTRE ACESTE LUCRURI VOI REALIZA SI SPER TOT CU AL NOSTRU DOCTOR .ZINOCICA CUM TE MAI SIMTI IMI PARE BINE PENTRU TINE,SPER CA ACUM ESTI CEA MAI IMPLINITA FEMEEE DIN LUME.RODICAI SI ANISOAREI II DORESC RABDARE,SANATATE SI REALIZARI FRUMOASE,SA VEDETI CIT DE REPEDE ZBOARA TIMPUL SI NICI NU VA VINE SA CREDETI CA ATI FOST ALTFEL.SI EU FOARTE MULT COMPATIMESC PE TOTI OBEZII,DAR DACA EI NU VOR SA LUPTE,SA-SI SCHIMBE VIITORUL ATUNCI……………VA DORESC LA TOTI SANATATE SI VIRTUTE ASA SA TINE-TI.CU RESPECT LILIANA

  102. lumeeeeeeeeeeeeee!!! va salut si cuprind pe toți!am o stare de bucurie inkit as putea cuprinde o lume intreagă! 12 ani am așteptat aceasta clipa și în sfîrșit ea a sosit: AȘTEPT UN COPIL!!! nu cred k as fi avut ocazia sa resimt acest sentiment dacă nu as fi făcut operația in ianuarie (da, știu , e prea devreme, dl Sergiu m-a preîntîmpinat,dar eu nu am fost ascultătoare. acum mi-a promis ca nu ma împușcă imediat – ma lasă sa savurez bucuria 😀 😀 😀 😀 ) . Numai datorita faptului ca am slabit 25 kg in 4 luni , am reusit sa readuc la viață ovarele mele si sa concep un copil. Stiu ca urmează sa fiu foarte responsabilă, să urmăresc cu grijă vitaminele și starea mea de sănătate pentru a aduce pe lume un copilaș sănătos și totuși bucuria noastra este nemărginită si îi multumesc lui Dumnezeu și tuturor ajutorilor săi de la Galaxia pentru minunăția care ni s-a întîmplat!!!

  103. Buna seara,as vrea sa stiu daca operatia este posibila la adolescentii obezi si daca apar careva dureri dupa?

  104. Buna ziua.
    Astăzi se împlinesc 9 luni după intervenție. Am aruncat 40 kg, ma simt foarte bine. Mi-a mai rămas putina burtica, dar nu ma deranjează:). Mă întreaba toti care ma văd, care e secretul, și nu ezit să le spun care e „dieta” de succes:).
    Deci, in concluzie, pot spune ca am facut un pas pe care nu-l regret cîtuși de putin, cu toate ca mi s-a schimbat viata. Chiar ieri am fost la un festival si erau concursuri cu cine bea mai repede o bere sau maninca mai repede un hamburger, si nu am putut participa:), cu toate ca inca anul trecut puteam fi cîștigător: ).
    Spuneti celor ce au nevoie, ca există posibilitatea de a-si schimba viata, acum si in Moldova.
    Sănătate tuturor va doresc

  105. In ajun de sarbatoarea profesionala -Ziua lucratorului medical si a farmacistului , vreau sa aduc sincere felicitari si multumiri intregului colectiv din chirurgie 2, spitalul GALAXIA, si in special d-lui S. Balan si d-nei G. Vlas pentru perseverenta si devotament in munca pe care o depun zi de zi, in straduinta de a elibera din ghearele maladiilor kit mai multe persoane. Sa ne fiti sanatosei si sa aveti parte in viata doar de lucruri frumoase, sa intilniti numai oameni buni, asemeni Dvs, si sa va continuati cu pietate si devotament misiunea nobila oferita de Dumnezeu in aceasta lume -profesia de a darui SANATATE!

    MA INKIN PINA LA PAMINT IN FATA DVS SI II MULTUMESC BUNULUI DUMNEZEU CA MI-A TRIMIS IN CALE AJUTORII SAI DE LA GALAXIA!

  106. si sper sa nu va plictisesc cu 2 cuvinte despre mine: la 15 iunie am facut 5 luni de la operatie si am reusit sa dau jos 30,3 kg! e o cifra enorma pentru mine! singura nu as fi reusit! nu mai vorbesc despre cadoul pe care mi l-a facut D-zeu dupa 12 ani de asteptare-o sarcina mult-dorita-asta era absolut exclus pina la operatie. acum am analizele in perfecta ordine comparativ cu situatia de 5 luni in urma-trigliceridele, colesterolul,ALAT, ASAT , tensiunea arteriala-absolut totul si-a revenit la normal! VA MULTUMESC, D-LOR MEDICI, PENTRU CALITATEA VIETII REDOBINDITA!!!

  107. De fiecare data cind vreau sa las un comentariu ma coplesesc emotiile si ma razgindesc, dar astazi m-am hotarat si vreau sa povestesc ce schimbari majore se produc in viata unui om care face pasul decisiv – bypass-ul gastric. Sotul meu a facut operatia in martie 2015. Initial, avea 114 kg. Era supraponderal si respectiv sanatatea lasa de dorit. Ii era dificil sa mearga, se obosea repede din toate miscarile care le facea, burta il incurca sa-si lege sireturile la incaltaminte si multe altele… Dupa operatie … prima ce am observat e ca nu transpira!!!! Purta si 3 zile aceleasi haine si miroseau fresh. Apoi kg scadeau in fiecare zi si fericirea domnea la noi in casa, pentru ca el a inceput sa se simta bine in pielea lui. Si observam ca a inceput sa-si iubeasca corpul. Maninca sanatos, acum vara prefera salatele si maninca foarte putin. Starea de suflet s-a imbunatatit. De la XXL acum poarta L sau M. A slabit 29 kg, in doar 4 luni.
    Si mai are de slabit. Acum recomanda la toti cunoscutii obezi si ii va fi recunoscator Dlui Sergiu Balan tot restul vietii. E un medic nemaipomenit, cum eu nu am mai intilnit. Are mare grija de pacientii lui, e atent. Despre dl Balan pot vorbi in continuu doar cuvinte de lauda-e o persoana de exceptie!!!! Si va multumim din suflet pentru tot ce ati facut pentru noi!!!!! Dumnezeu sa va aiba in paza!!!

    1. total de acord: atit in privinta calitatilor profesionale si omenesti ale d-lui Balan cit si a tuturor de la Galaxia-sunt un model de comportament pentru intregul sistem medical din RM. mai rar gasesti atita OMENIE SI BUNAVOINTA intr-o institutie medicala de la noi.
      si DA!!! VIATA NOASTRA SE SCHIMBA IN FIECARE ZI SPRE BINE DATORITA ACESTEI ECHIPE! VA MULTUMIM!

  108. SALUT LA TOTI.AM IMPLINIT 1 AN SI 10 LUNI DE LA OPERATIE,MA SIMT BINE,SINT IMPLINITA. IN ACEST TIMP SAU PETRECUT IN VIATA MEA MULTE LUCRURI,DAR TOTUS CEL MAI IMPORTANT A FOST PASUL CARE L-AM FACUT,DE A ACCEPTA ACEA SCHIMBARE DIN VIATA MEA.LE MULTUMESC, IARASI ,SI NICI NU VOI OBOSI SA REPET LA TOATA ECHIPA DE MEDICI, CU LITERA MARE, IMPREUNA CU DR. SERGIU BALAN PENTRU APORTUL DE A FACE,DE A DARUI OMULUI,CARE CREDE CA NIMIC MAI MULT NO SA-L AJUTE,SPERANTA,SANATATE,INCREDERE IN SINE.CREDETIMA DUPA SCHIMBARILE OBTINUTE TOTI AVEM INCA O DATA DE NASTERE.MAM UITAT LA GALEREE SI MAM BUCURAT NESPUS CA OAMENII NU VOR SA AJUNGA PESTE 100KG SI IAI MASURI APELIND LA DIETA DE AUR BYPASS-GASTRIC.NU STATI PE GINDURI CREDETIMA PE CUVINT CA NUMAI ACEASTA „DIETA”VA VA AJUTA.APROPO AM AVUT 116KG, ACUM CINTARESC 67-68KG.DRAJII NOSTRII SALVATORI,VA MULTUMESC!

  109. Buna ziua, ieri 07.09.2015, am implenit 5 luni de la operatie. In acest timp am reusit sa slabesc cu 23 kg.

    Persoanele care nu m-au vazut ultimile 2-3 luni, ma intreaba ca am facut de am slabit, pentru ca se vede, eu cum ma vad toata ziua in oglinda am impresia ca nu m-am schimbat insa hainele si senzatiile neaga acest fapt.

    In timplu verii am urmarit urmatoarele metamorfoze, nu am transpierat excesiv, in comparatie cu alti ani, acum pot umbla cu parul desprins, pana acum imi provoca incomoditate.

    Cand am implenit 1.5 luni am mers la sala de sport, am facut banda si exercitii cu haltere, la banda prima saptamana am mers, a 2-a am mers+mers inclinat(in deal), in ultima saptamana de antrenamet am inceput sa alerg, am realizat faptul ca pot alerga, lucru care imi era necunoscut pana atunci.

    In acest timp cat am mers la sala, timp de o luna, mi s-a schimbat corpul, mi s-a micsorat partea de sus, burta, maini, fata dar si picioarele s-au uscat.

    Nu am putut merge decat o luna la sala, acum vreau sa ma apuc din nou, fac cel putin 20 de banda in cazul in care nu prea am chef iar cand eram binedespusa faceam si pana la 40-50 de min, dupa care exercitii simple pentru brate.

    Daca pana acum imi cumparam haine m-ai largute, acum imi cumpar haine mai mici decat ar trebui luand in calcul ca peste 2-3 saptamani o sa imi fie bune sau le ingustez pe cele vechi 😀 problema e ca am de ingustat foarte mult 😀

    Am slabit in jur de 3 marimi la haine, acum pot sa imi gasesc in orice magazin marimea mea, chiar daca ii 46, iar peste 5-6 luni asta nu o sa m-ai fie problema.

    Intre timp am intalnit persoane care au nevoie de o asemenia solutie, le-am explicat avantajele, partea benefica, cat de multumita sunt eu , sper ca le-am fost de folos pentru ca e de-a dreptul spectaculoasa aceasta operatie.

    Mi s-au reglat si alte aspecte ale sanatatii mele.

    Multumesc inca o data echipei de medi ca mi-au dat o a 2-a viata.

  110. Всем добрый день! 09.09.2015г. ровно 3 месяца со дня операции, мой результат на данный момент – 20 кг, сегодня весы показали двузначное число, для меня это радость, ведь это не окончательный результат, т.к. вес потихоньку продолжает снижаться, и я не собираюсь останавливаться на достигнутом.
    А в достижении цели снижения веса и оздоровления организма мне помог замечательный доктор Сергей Балан, которому я очень благодарна. Также хочу выразить благодарность анестезиологам Наталье и Эдуарду, и всему медперсоналу Хирургии № 2 клиники „Галаксия”.
    Для тех, кто находится на стадии принятия решения о проведении операции, могу сказать, что не надо затягивать, ведь лишний вес, а точнее ожирение – это, в первую очередь, не эстетическая проблема, а к сожалению уже медицинская, и эту проблему нужно решать, и решать как можно скорее.
    До операции я думала, что проблем со здоровьем, кроме лишнего веса, у меня нет, но реальность оказалась суровей. Анализ крови показал пусть немного , но повышенный сахар, а это первый шаг к сахарному диабету второго типа. Я лишний раз убедилась, что приняла правильное решение и главное вовремя.
    Операцию перенесла легко (еще раз спасибо доктору Сергею Балан, анестезиологам и медперсоналу), восстановительный период тоже. Поначалу чувствовала слабость, но это быстро прошло. Негативных постоперационных проявлений у меня не было.
    Сейчас, спустя 3 месяца чувствую себя легче и подвижнее, сахар в норме.
    Желаю всем мира, здоровья и счастья!

  111. Всем добрый день! 09.09.2015г. ровно 3 месяца со дня операции, мой результат на данный момент – 20 кг, сегодня весы показали двузначное число, для меня это радость, ведь это не окончательный результат, т.к. вес потихоньку продолжает снижаться, и я не собираюсь останавливаться на достигнутом.
    А в достижении цели снижения веса и оздоровления организма мне помог замечательный доктор Сергей Балан, которому я очень благодарна. Также хочу выразить благодарность анестезиологам Галине и Эдуарду, и всему медперсоналу Хирургии № 2 клиники „Галаксия”.
    Для тех, кто находится на стадии принятия решения о проведении операции, могу сказать, что не надо затягивать, ведь лишний вес, а точнее ожирение – это, в первую очередь, не эстетическая проблема, а к сожалению уже медицинская, и эту проблему нужно решать, и решать как можно скорее.
    До операции я думала, что проблем со здоровьем, кроме лишнего веса, у меня нет, но реальность оказалась суровей. Анализ крови показал пусть немного , но повышенный сахар, а это первый шаг к сахарному диабету второго типа. Я лишний раз убедилась, что приняла правильное решение и главное вовремя.
    Операцию перенесла легко (еще раз спасибо доктору Сергею Балан, анестезиологам и медперсоналу), восстановительный период тоже. Поначалу чувствовала слабость, но это быстро прошло. Негативных постоперационных проявлений у меня не было.
    Сейчас, спустя 3 месяца чувствую себя легче и подвижнее, сахар в норме.
    Желаю всем мира, здоровья и счастья!

  112. Bună seara,am citit povestile impresionante,bravo celor ce au reusit sa-si atinga un scop propus..
    Am inceput si eu sa ma gindesc la o asa operatie, dar de fapt practic nu stiu nimic despre ea..doar cate ceva ce am mai citit..
    Spuneti-mi va rog se face operatia daca IMC e mai mic de 40??
    si ce pret este.. stiu poate nu e cazul sa intreb aici,dar totusi.. voi fi recunoscatoare daca as afla un raspuns..
    va multumesc anticipat..

    1. Buna Tinca. Da se la un IMC mai mic de 40 se efectueaza interventia chirurgicala. Desigur va rugam sa ne apelati pentru a discuta despre toate intrebarile dvs. +37379700027 dr Sergiu Balan.

  113. Buna ziua, asta e o zi speciala, o pot compara cu ziua de operatie, cantarul meu a inceput sa imi afiseze pe display masa mea corporala din 2 cifre, adica am trecut sub pragul de sub 100 kg.
    Cred ca de vreo 10 ani, nu am avut un asemenia rezultat.
    Va multumesc inca o data.

  114. Salutare. Ma bucur enorm pentru cei care sa hotarit la o asa interventie si au obtinut rezultate . Sunt o persoana obeza cea mai mare din prieteni si din colectivul de la serviciu. Sunt permanent privita ca un gigant si sotul meu, parintii se geneaza de mine. Lupt dar kg nu se duc .Visez la asa o operatie pe care mar intoarce la viata mea activa .Cit de costisitoare este operatia data? Si cit dureaza restabilirea? Va multumesc anticipat celor care vor da vre-un raspuns.

  115. SALUTARE! VREAU SA-MI FAC SI EU ASA INTERVENTIE CHIRURGICALA, DAR SPUN CA E TARE PERICULOASA, DUPA OPERATIE SPUN CA TOATA VIATA TREBUIE SA PRIMESTI PASTILE, VITAMINE SI NUMAI DIETA. PE URMA POTI SA TE INGRASI? CU CIT TIMP INAINTE DE OPERATIE TREBUIE SA TE PREGATESTI SI CIT TIMP STAI IN SPITAL? SI DACA SE ELIBEREAZA BULETI? CARE INTERVENTI ESTE MAI BINE DE FACUT BYPASS-UL GASTRIC SAU SLEEM?
    VA ROG AJUTATIMA?

    1. Buna . Pai noi efectuam bypass gastric, in max 5 zile va externati acasa, postoperator este posibilitatea ca la cateva luni sa primiti vitamine. Sunt multe de vb, daca puteti sa ne apelati pe nr +373 79700027, dr Sergiu Balan, o sa avem posibilitatea sa discutam mai in detalii totul. Merci

  116. Va salut,dragi prieteni si salut tot personalul din sectia chirurgie2 al sp.GALAXIA. exact cu un an in urma la 15ianuarie mi-am incredintat viata minunatului OM,MEDIC SI UNUI ADEVARAT PROFESIONIST – dlui Sergiu Balan si echipei sale, care mi-a promis ca imi va skimba viata.as minti daca as spune k nu mi-a fost frica-ma temeam sa nu agravez si mai mult starea sanatatii si asa destul de grava. De-as fi stiut ce va urma-in cel mai scurt timp absolut toate analizele au devenit perfecte,diabetul care imi calca pe urme a disparut din viata mea,tensiunea este absolut normala iar cel mai important : am ramas insarcinata dupa 13 ani de asteptare! Si iata azi, exact la un an de la operatie , deja de o saptamina sunt mamika unui baietel perfect sanatos,nascut natural , de4100g si57cm! Vreau sa multumesc bunuluiDumnezeu si ajutorilor sai de laGALAXIA pentru acest copil,ma inkin de sanatate in fata Dvs si va doresc atita bucurie in familiile dvs kita a adus si acest ingeras in familia mea!

    1. Buna Rodica. Cu cite kg te-ai dus la operatie? Eu am 96 si tot as recurge la asa metoda dar mii cam frica. Visul meu e ca sa slbesc si sa nu ma gindesc ca vre-o data ma voi ingrasa din nou.

      1. Imi poate lasa cineva un nr de contact. Am inteles citind comentariile ca domn doctor Balan e bravo dar as vrea sa vorbesc cu cineva care sa operat deja.Eu ma conduc dupa ce-mi vad ochii.Credeti-ma si dati-mi o speranta. V-as fi recunoscatoare foarte mult.

        1. salut, angela. cer scuze de raspunsul intirziat, dar la moment am mai putin timp pentru internet – mi-l ia bebe aproape pe tot:).
          daca vrei scrie-mi pe didik79@mail.ru, iti voi da nr meu de telefon ca sa putem vorbi , daca vrei.

  117. Ma gindesc si eu sa fac aceasta operatie, si vreu saintreb pe cineva care a trecut prin procedura asta, la cit timp dupa operatie poti sa faci lucru fizic mai greu. Acum e luna februarie si pe la jumatea lunii martie se incepe lucrul in gradina , in sera, voi face fata sau nu?

  118. Buna ziua. Am o rugaminte sa-mi acordati putin din timpul dvoastra si daca puteti sa-mi raspundeti la citeva intrebari. Ma gindesc si sunt pe pragul sa-mi fac si eu o iterventie de gastric sleeve. Dar mii cam frica, ma gindesc la unele consecinte care ar putea aparea peste ani de zile, cum ar fi ulcerul sau cancerul, am citi ca dupa vreo 10 ani de la interventie ar putea sa apara astfel de complicatii. M-am gindit ca poate cunoasteti un raspuns, probabil va-ti pus si dvoastra astfel de intrebari. Va multumesc mult.

    1. Buna ziua. Ulcerul dupa asa interventii este rar intilnit, in jur de 3%, si preponderent la fumatori, iar in prezenta medicamentelor contemporane se trateaza usor. Referitor la cancer, nu este specific acestor interventii.

  119. De unde se formează preţul aşa de exagerat, mai ales, că operaţia este prin metoda clasică, laparatomie. Spre exemplu în România preţul nu ajunge mult la 4.000 euro, iar la Moscova preţul sleev-ului este în mediu 2.200-2.600 euro în dependenţa de clinică, iar intervenţiile se efectuiază laparoscopic?

    1. Acesta este pretul chitului instrumental plus toate costurile pentru clinica privata in care se efectueaza interventia. Ati putea sa apelati la aceste clinici. Succese

  120. Sunt persoană asigurată medical. Pot să efectuiez care va învestigaţii la medicul de familie care sunt necesare pentru intervenţia dată. Care sunt aceste învestigaţii şi poate consultaţii la alţi specialişti. Desigur că pot apela la alte clinici. Dar vreau să mă operez acasă, la specialiştii noştri. De ce să plătesc la străini. Doar vreau să fiu informată înainte de a o face nu-i aşa?

    1. Cel mai bine e sa ne contactati pe nr +373 79700027 dr Balan si veniti la o consultatie care e gratis. Dupa consultatie vi se va da lista de investigatii care difera de la un pacient la altul.

  121. Vreau sa salut lumea de pe forum, cit si echipa dlui Sergiu Balan. Am fost pacienta lor in decembrie cu 130 kg, iar acum sint deja cu 19 kg mai mica.
    Le mulțumesc pentru profesionalism si dedicație.
    La o ultimă discuție cu dl Sergiu, m-a rugat să scriu celor interesați cum fac față constipațiilor. De fapt, fac același lucru ca și pînă la intervenție: seara beau o lingură de ulei de măsline, dimineața un pahar cu apă caldă, iar pe parcursul zilei mă strădui să mănînc 2-3 prune uscate. Bineînțeles că e nevoie să ne asiguram că bem suficientă apă.
    la fel vreau să mă adresez celor care doar se interesează de posibilitățile chirurgicale de slăbire. Dacă vă numărați printre cei sau cele care au încercat de toate: diete, sport, foame, hipnoză, sau alte metode reclamate pe îndelete acum pe net- și nimic din oate astea nu a dat roade, rezultatele scontate, atunci vă recomand să recurgeți la această metodă. Acum nu mai am grija, ba chiar spaima că cîntarul stă pe loc, sau poate arată cu jumatate kg mai mult ca ieri, oricum știu că mîine va arăta mai puțin, indiferent ce aș mînca, e doar fiziologie, iar organismul se adaptează la noile reguli și ”cedează” kilogramele care le-a cumulat, fără mare dificultate.
    Pe final vreau să spun doar că, intervenția a fost soluția pentru mine și doresc tuturor celor care sînt în căutarea unei metode de a slăbi, să o găsească , așa încît să se asigure că nu ratează viața și plăcerile ei.

  122. Salut!!!
    Astazi am implinit 3 saptamini din ziua cind am facut mult operatie,desi e un timp foarte scurt pot sa zic ca viata mea sa schimbat radical,am slabit deja cu 12 kg si ma simt foarte bine.O mare multumire vreau sai spun dmnului Sergiu,mersi mult ca sunteti atit de receptiv la problemele noastre si ati stiut sa ne incurajati si sa ne insuflati increderea….
    Pot sa zic una,prin multe eforturi am trecut ca sa slabesc:diete,sport,biciclete si pastile,,reduxin,,dar va spun sincer efect de una doua saptamini….Dar acuma ma simt mult mai usor si sufleteste cind vad rezultatele mele….Tindem la mai mult si la mai mare….

  123. Buna ziua tuturor. O intrebare pentru cei care au dat jos intre 35-45 kg intr-un timp relativ scurt, ce schimbari a suportat pielea?

    1. Buna. Exista diferite cazuri, la cine se retrage pielea considerabil si acei la care ea ramane in ptoza, astia din urma decid sa efectueze plastie abdominala dupa un an de zile postoperator.

  124. Buna ziua! As vrea sa intreb pe acei care au dat jos 35-45 kg intr-un timp relativ scurt, cum a suporta pielea asa schimbare de minus 40 de kg. Va multumesc.

    1. Buna. Exista diferite cazuri, la cine se retrage pielea considerabil si acei la care ea ramane in ptoza, astia din urma decid sa efectueze plastie abdominala dupa un an de zile postoperator.

  125. Buna ziua,

    Ma intereseaza pretul operatiei si cum as putea lua legatura cu doctorul Sergiu Balan.
    Merci anticipat

  126. Am citit multe comentarii am inteles ca e bine sa faci operatia ,dar tot ma intereseaza cam care au fost costurile operatiei? Inainte sa ma apuc as vrea sa stiu ce buget as avea nevoie.

    1. Și cred ca se merita din plin aceasta operație, fiindcă obezitatea aduce mai multa suferință 🙁 🙁 … ar fi bine sa se propună un plan ca oamenii sa poată achita în rate.

  127. Aceeasi întrebare am si eu !!!! Cam care au fost costurile operatiei? Inainte sa ma apuc as vrea sa stiu ce buget as avea nevoie.Astept mail-ul d-tra !!! Multumesc !!!!

  128. M-am operat în aprilie, 2015, la Galaxia (dr. Balan Sergiu – vi-l recomand cu căldură pe dlui şi echipa cu care lucrează), am slabit 36 de kg şi mă simt excelent psihic, iar viaţa mea s-a schimbat. Mai puţin mă doare coloana vertebrală, nu mai am stări depresive, nu mai fac crize cu dureri de cap. Nu am avut probleme de diabet, cardiologice, dar nu mai puteam sa urc scările, să duc bagaje, să merg pe stradă. Oboseam la cel mai mic efort, nu puteam dormni, că mă sufocam în somn, mă trezeam dimineaţa obosită şi presată de propria greutate.
    Uneori când manânc prea repete sau mai mult stomacul îmi dă de ştire – înainte nu simţeam asta – dar sunt nişte semnale minore în raport cu marele avantaj oferit de operaţie – felul în care arăt şi mă simt.
    Cine dă sfaturi oamenilor obezi e fericit că nu a trecut prin asta. Numai cine a tinut ani în şir cure de slabire fără efect, ştie ce mare avantaj constituie operaţia.
    Eu doresc succes tuturor celor care recurg la această măsură de rezolvare a problemei de obezitate. E drept că nu vei mai putea mânca niciodata ca înainte, dar în timp capeţi un control şi o măsură şi vei şti singur cât şi ce trebuie să mănânci, dacă îţi asculţi corpul el te va ajuta să îl ajuţi.
    La început nu e usor deloc, dar starea de bine pe care ţi-o dă cântarul, care indica din ce în ce mai puţin, e prima bucurie a fiecarei zile. Succes tuturor!!

    1. Bună. Sint tentata de a face o asemenea intervenție, dar as vrea sa cunosc pretul acesteia. Va rog mult un raspuns. Merci anticipat

  129. Salut la toti curajosii!Sinteti bravo ca ati facut acest pas,imi doresc acelasi lucru.
    De la cite kg se permite aceasta interventie?

  130. salut! periodic intru pe aici si vad intrebarile sfioase de genul: „dar ce o sa fie mai apoi?…”, „cum o sa ma simt dupa?”, „peste cit timp voi putea incepe sa lucrez?”, „dar cit costa?…” -ma regasesc si ma revad in fiecare din aceste intrebari! EXACT ACELEASI DUBII LE AVEAM, EXACT ACESTE INTREBARI MI LE PUNEAM SI EXACT ASA CA SI MAJORITATEA VIZITATORILOR MA INTREBAM – DAR DACA ESTE CINEVA ACOLO CARE ESTE PLATIT SA STEA SA SCRIE COMENTARII?! acum toate astea imi par atit de ridicole! viata mea intr-atit s-a schimbat – mai nici nu-mi vine sa cred! si la toate aceste intrebari am un singur raspuns. BA NU! ESTE UN STRIGAT! OAMENI BUNI, NU PIERDETI TIMPUL – VIATA TRECE SI NU VA PUTETI BUCURA DEPLIN DE FRUMUSETEA EI ATITA TIMP CIT NU PUTETI RESPIRA DE GRASIME!!! NU SE INTIMPLA NIMIC STRASNIC DUPA OPERATIE- ESTE DOAR O METODA DE A VA USURA VIATA! ESTE EXACT CA SI ALTA OPERATIE CARE VA POATE SALVA VIATA! NU VA UITATI LA COSTURI- SANATATEA NU ARE PRET, IAR KILOGRAMELE IN PLUS VA FURA SANATATEA! EU VA DORESC CURAJ SI SPUN CU MINA PE INIMA- IMI PARE RAU CA NU AM AVUT CURAJ SA FAC OPERATIA CU MAI MULTI ANI IN URMA!
    cei care cauta (ca si mine) oameni reali care s-au operat au adresa mea de e-mail mai sus.

    PS. bebelusul meu deja face urme pe acest Pamint, iar asta v-o datorez in mare parte voua – echipei de la Galaxia si in special d-lui Balan Sergiu si d-nei Galina Vlas. MA INCHIN SI VA MULTUMESC!

  131. Vá  salut  pe  toti….pe  cei  care  au  avut  curajul  sa  faca  aceasta  operatie  (bypass gastric) si  pe  cei  ce  stau  inca pe  ginduri . Nu mai pierdeti  timpul…
    Eu  sint  din  rindul  celor  curajosi. ?.
    Am fost  operata  pe  4 februarie  (94 kg) si acuma am 62kg. Nici  o clipa nu  am regretat…chiar  cind  a fost  mais greu ( primele 3-4 saptamini)…Si  daca ar  fi  nevoie  as  repeta  totul  de  la  inceput…
    Sint  foarte  bucuroasa  cá  am  avut  norocul sa-l cunosc   pe  D. Sergiu Balan…Doctor de  la  Dumnezeu …si  toata echipa  de  lá Galáxia.
    ????

    Vá  multumesc  din  suflet  pentru viata  noua ??????

  132. Salutare ! Vreau sa va povestesc și eu despre experiența mea . Eu întodeauna am fost slaba însă la adoua sarcina am luat 20 kg , după naștere am slăbit 10 kg după care m-am mutat cu traiul in străinătate acolo intrind in depresie am început sa maninc continuu astfel ajungând din August 2014 – 75 kg in Iulie 2016 la 110 kg . Am încercat sa țin regim o săptămâna Țineam scădeam 4-5 kg și adăugam dublu, și înțelegând ca așa nu se mai poate am început sa m-a informez despre operația bypass gastric . Am căutat pe internet și am ajuns pe acest site , la început am fost neîncrezătoare dar totusi am avut curajul sa încerc . Pe 12 Iulie am ajuns in țara și pe 14 m-am operat . La ziua respectiva aveam 109 kg iar astăzi la aproximativ 5 luni de la intervenție an ajuns sa cintaresc 75 kg ( dar scopul meu este ca PINA la paști sa ajung la 60 – 65 kg ) . In spatele acestui succes sta domnul doctor Sergiu Balan , care este un chirurg înnăscută și datorită lui cred ca se poate schimba destine . Vreau săi mulțumesc din suflet atit dumnealui CIT și întregii echipe care activează in cadrul centrului Galaxia . Și in concluzie as vrea sa spun persoanelor care încă au dubii referitor la efectuarea operației ,, Mai rău și mai periculos decit kg in plus nui nimic , așa ca mergeți cu încredere si vorbiți cu domnul Sergiu Balan și va veți convinge ca rezultatele nu se vor lasă mult așteptate ” Succese la toți și pasiti cu încredere in sine in anul 2017 … revin cu noi inpresii cind ajung la 65 kg ???

  133. Уже почти два года прошло со дня операции и я ни разу не пожалела о том тогда решилась на это. Хочу особенно поблагодарить Сергея и всех врачей и медсестёр. Отличная команда профессионалов. Моя жизнь координально изменилась, я избавилась от 40ка кг, и вновь почувствовала вкус жизни. С весом наладилось и давление и сахар нормализовался.
    Очень благодарна.

  134. 4 ani în urma aveam 107 kg. M-am documentat și am apelat la intervenția pentru micșorarea stomacului sau în limbajul medicinal : bariatric surgery. Am făcut intervenția în Liban și neștiind toate condițiile și fiind disperata m-am bucurat de rezultatul pe care l-am obținut în 8 luni: -24 kg. Rezultatul a fost superb dar temporar. Peste 2 ani am ajuns înapoi la 104 kg. Sa spun ca eram disperata este puțin pentru ca m- a costat o groaza de bani,nimeni nu și-a mai făcut grija de mine din personalul medical după intervenție. Am un program încărcat și sportul și dieta nu a fost o opțiune pentru mine. După multe ezitări am găsit acest forum și am citit toate comentariile adresate Dl. SERGIU BALAN. Asta a fost sa fie ! Am telefonat și m-am programat. Locuind în alta tara, nu a fost ușor sa ma decid, dar în fine m-am hotărât! În iulie anul trecut am mers la Galaxia unde m-am hotărât sa mai fac încă o data o intervenție și de data aceasta am primit toată informația necesara fiind încurajată sa aleg bypass ul gastric. Au trecut 6 luni de atunci și la moment am slăbit 25 kg. As vrea sa avertizez pe toți care se gândesc la aceasta majora problema sa nu le fie frica ! Viata mea s- a schimbat, am devenit încrezuta în sine, de la mărimea 50 am ajuns la 44!!! Și cel mai important , dacă compar ambele intervenții pe care le-am avut sincera sa fiu, n7 as mai face în viata o operație bariatrica, te simți foarte rău după, timp de 1 luna poți avea numai lichide , a doua luna numai mincare procesata so în fine stomacul se mărește și te îngrași din nou pe cind by pass ul gastric e absolut diferit! După o luna eram în stare sa consum orice , chiar și alcool !și mai e ceva ! Încă pierd din greutate, fără sport, fără careva eforturi sau interdicții! Cel mai important este ca nu mai pot mincare dulciuri, pur și simplu nu mai am pofta!
    Desigur as vrea sa menționez pe Domnul Sergiu Bălan care nu numai ca este un doctor cu mâini de aur dar și o personalitate cu suflet mare, susținerea din partea dumnealui e permanent prezenta, fericirea mea nu are margini ! Mulțumesc la toate echipa Galaxia și va recomand cu încredere sa apelați dacă aveți probleme cu greutatea ! Nimic nu se compara cu starea pe care o simți cind pierzi atâtea kg și toți te admira.
    🙂 sunt fericita !

  135. Bună. Aș dori și eu să aflu detalii privind costul operației. Am 23 de ani, și aproximativ 93 kg, din care 33-35, le-am adaugat timp de 3 ani(P.S. 10 din ele chiar în ultimul an). Anul trecut prin martie aveam maxim 80. Vă mulțumesc anticipat.

  136. Aș dori și eu să aflu detalii privind costul operației. am47 ani si 114 kg(am inceput dieta Dukan de 2 luni si am slabit deja 15 kg dar imi este teama ca le voi pune la loc, in anul 2013 am slabit 44 kg in 8 luni dar acum le-am recuperat cu bonus)

    1. Buna. Aveti raspuns pe email. Pentru mai multe informatii ne puteti apela pe nr +37379700027 dr Sergiu Balan (valabil si pe viber).

  137. Salut tuturor luptatorilor cu obezitatea.

    Vreau doar sa accentuez ce schimbari au avut loc in viata mea dupa by-passul gastric.

    Am fost si eu o victima a obezitatii. Am incercat multe cai alternative, insa nu am avut success. Timp de 3 ani m-am ridicat de la 52-54kg pina la 85KG. La fiecare 3-6 luni aparea o noua problema de sanatate. Sigur ca si starea psihologica sa schimbat radical. Viata nu mai parea radianta. Doar cine trece prin cosmarul obezitatii stie foarte bine cit de mult ne afecteaza aceasta boala.
    Dupa 3 ani de lupta intensiva cu KG suplimentare, chinul fizic, psihologic si emotional am zis STOP.
    Sunt o persoana care crede in CALITATEA vietii. Cantitatea nu are valoare pentru mine. Din pacate noi am fost sculptati de regimurile politice si sociale si religioase, care ne-au clasificat in diferite grupe sociale rapiti de drepturile umane. Si unul din drepturile aceste este Informatie Medicala Corecta.
    Scumpilor paminteni! Noi toti am fost creati de o Putere Divina. Insa noi toti uitam ca puterea aceasta( indiferent cum o numesti ) nu ne-a creat ca sa suferim.
    Obezitatea este suferinta! Suferinta care nu mai pleaca. Chiar daca si esti impacat in sufletelul tau, la fel mental si emotional, credetima ca SANATATEA cu OBEZITATEA nu sunt prieteni. Cam ca apa si uleiul.
    Noi suntem programati sa ne procuram si sa acumulam cite mai multe bunuri materiale. Si nui nimic rau in aceasta, fiindca in realitate noi suntem in cautarea experientilor frumoase pe care le primim in urma acumularii lucrurilor materiale.

    Din pacate oamenii stiu PRETUL la toate si VALOAREA la nimic. Construim castele, suntem poleiti in aur, haine scumpe, blanuri naturale etc etc etc. Si iarasi repet: nu e un pacat sa-ti achizitionezi bunuri materiale care iti aduc amintiri frumoase si experiente placute, comfort si libertate. Iar de sanatate nu cautam. Ne ducem la medic atunci cind ne doare numai, sau chiar si mai rau, ajungem la medici cu salvaria.
    Mai devreme sau mai tirziu, obezitatea te rapeste de multe:
    sanatatea se inrautateste de la greutatea pe care o duce corpul. Nimic nu mai functioneaza asa cum trebuie. De aici se incepe trenutul 🙂 vizite la medic, vizite la farmacii, vacante la sanatoriu. Si tot repetam aceste vizite de nenumarate ori pe an. Aceste vizite nu se mai termina pina la ultima rasuflare. Plus tot ne doare, placere de viata nu prea este, si toate aceste emotii, dureri, suferinte RADIAZA NEGATIV asupra celor ce ne iubesc. De aici toti ce te au drag in suflet sufera. Si multi cad in plasa victimizarii de unde rar cine are curaj sa iasa, si aleg sa traiasca in negare totala a realitatii. NU este vina nimanui ca e obez. Insa este vina unui obez care nu ea actiuni.

    Acestea sunt parerile mele. Viata pentru mine este o comoara fara pret. Multe ni se intimpla noua oamenilor in aceasta calatorie pe pamint. Dar aceasta este irelevant si absolut nu este important. Nimeni nu este ispasit de greutati,de dureri sau cumpene. Insa unul din Secretul fericirii este ” cum noi reactionam la cele intimplate si ce actiuni luam ca sa schimbam viata pe o cursa mai corecta. Veti pierde mai multa sanatate, suflet si energie daca va veti pune toate fortele si energia in MODUL de VICTIMA. Nu! Daca eu am gasit posibilitatea si curajul, atunci fiicare poate.
    Credeti-ma ca aceasta a fost mai profitabila investitie pe care am facut-o in viata mea.
    Sanatatea acum este perfecta. Pacat ca nu suntem informati in Moldova.
    By-passul gastric a inceput sa se practice in 1950 pe scara larga. In ziua de astazi este practicat in majoritatea tarilor de pe toate continentele.
    Aceasta interventie medicala se studiaza in institutiile medicale de invatamint, la fel se practica in majoritatea tarilor, chiar si in aceiasi India sau Africa. Concluzie cred ca puteti sa va faceti singuri.
    Este greu sa faci un ban in aceasta tara, dar sunt sigura ca realizati ca cheltuielile de viitor pe medici si medicamente va depasi de 10 ori sau mai mult suma investita in solutia corecta.

  138. Schimbarile sunt numai spre bine. Emotiile pozitive sunt inexplicabile in cuvintele simple. Sanatatea este aproape de „ideal”.
    Si sa nu uitati sa luati in consideratie ca medicul chirurg Dn.Balan este un om de un calibru si calitate superioara. Pune pasiune in tot ce face, pina la operatie, in sala de operatie si post-operatie. Echipa e de nedescris. Toti, absolut toti te trateaza ca pe un om!!!
    Am citiva ani de la operatie. Sunt sanatoasa, fericita, si absolut recunoscatoare tuturor din sectia II de chirurgie, clinica Galaxia!!!
    Mereu ma duc si ii vizitez, cind sunt in tara, fiindca mau tratat ca pe un membru de familie si deceia miau devenit membrii ai familiei mele sufletesti. BRAVO echipa DN. Sergiu Balan

  139. Buna ziua domnule dr. Balan,
    Cantaresc 87 Kg la 162cm. In afara kilogramelor in plus am diagnosticata o resistenta la insulina (fara medicatie), hipertensiune arteriala in medicatie de 1,5 ani si o apnee enervanta. Sunt interesanta de o interventie bypass si va rog sa-mi raspundeti la cateva intrebari legate de aceasta interventie, care sa ma jute sa ma hotarasc.
    1. Faceti interventia laparoscopic sau deschis?
    2. Scoateti si bila in timpul interventiei bypass?
    3. Cum se procesdeaza in clinica d-voastra daca apar complicatii in timpul interventiei sau dupa?
    4. Cat dureaza spitalizarea in conditii normale?
    5. Cu cat timp inainte trebuie facuta programarea pt. interventie?
    6. Care sunt costurile finale ale interventiei?
    Pentru timpul si bunavointa d-voastra de a-mi raspunde va multumesc anticipat si ma bucur sa aud vesti de la d-voastra cat mai curand.
    Cu stima
    Iulia

    1. Buna.
      Operam traditional, incizie minimala cu suturi intradermale cosmetice.
      Colecistectomie se face doar la indicatie, nu se extrage daca nu sunt indicatii.
      Complicatiile sunt un capitol aparte in practica noastra, dar orice s-ar intampla ne asumam raspunderea pentru ceea ce facem.
      In mediu internare e 3-7 zile, perioada pre/postoperatorie, conteaza cat de rapif se fac toate investigatiile.
      Pentru programare ar finde dorit prealabil o consultatie, ca sa vedem si noi cu cine urmeaza sa lucram, sau un contact telefonic la nr +37379700027 dr Sergiu Balan.
      Pretul total suportat de pacient e intre 3500-4000 euro, aici intra costurile pentru interventie, zile pat internare, anestezie, investigatii.

  140. Buna ziua la toti!!!
    Sunt Aura, care de fapt am inceput acest forum cu primul comentariu si ma bucur, ca lumea scrie, intreaba si se intereseaza!!!!
    Eu deja am implinit 4 ani si 4 luni din momentul cind am hotarit sa imi schimb viata. Nici o clipa de atunci nu am regretat pasul facut. S-a petrecut o metamorfoza atit in aspectul fizic, cit si in subconstientul meu. Nici o data nu m-am gindit, ca la virsta de 38 de ani(atita am avut cind am facut operatia) sa arat de 46 de ani, iar acum cind am 42, toti sa zica ca am 27 de ani!!!! Eu cred ca pentru o femee asta foarte mult inseamna. Ce tine de starea sanatatii, pot sa va asigur ca nu am nici o problema!!!! Din rar mai vorbesc cu Domnul Balan, care intradevar este un om extraordinar si un medic exceptional. Ma bucur foarte mult pentru succesele lui si ii multumec enorm pentru munca si efortul depus!!!!
    Acei care inca nu au facut aceasta operatie, dar au probleme cu obezitatea, pot sa va spun, nu pierdeti timpul, faceti acest pas!!!! VIATA SE SCHIMBA 100 % SPRE BINE!!!!

  141. Buna ! Am 22 de ani, 1.63 si 98 kg. Mama mi-a propus interventia cu balon endogastric. Fiind tanara si neavand ambitie … Asa am ajuns pe acest forum. As dori sa stiu de la persoanele care au facut acest pas daca dupa ce au renuntat la balonul gastric au reusit sa isi mentina greutatea, cum a fost toata perioada de slabire, ce fel de regim/stil de viata au adoptat. Ma intereseaza orice parere si experienta a unei pers care a trecut printr-o astfel de interventie. Multumesc !

  142. In acest forum sunt multe experiențe împărțite de oameni care au avut curajul sa își ia viața in mâini și sa o schimbe intr-o direcție positiva. Din fericire pt. mine, aparțin acestei categorii de oameni care sa hotărât sa își schimbe viața. Vreau la rândul meu sa împărtășesc experiența mea cu domnul dr. Balan și echipa sa care m-au operat anul acesta in Septembrie. Probabil mulți din cei care încă nu sau hotărât, citesc aceste rânduri și se gândesc ca este doar o strategie de marketing…. Va asigur ca nu m-a obligat nimeni sa împărtășesc experiența mea, o fac pentru ca este o necesitate sa povestesc despre ceva extraordinar de bun. Trăim intr-o societate care este dependentă de știri senzaționale negative astfel ca multe situații și mulți oameni care fac ceva positiv și bun in aceasta lume, se pierd fără recunoașterea necesară intrun ocean de știri și foame de senzații negative. Dar întâi un pic despre mine. Sunt din România dar trăiesc de 18 ani in Germania. In Septembrie am suportat o operatie de bypass gastric la clinica Galaxia din Chișinău și am fost operata de dr. Balan impreuna cu echipa sa: dr. Dan, doamna dr. Galina precum și alți doctori și doctori stagiari, asistente și surori medicale cărora din păcate nu le mai știu numele, dar care au jucat un rol extrem de important la operație și după operație in procesul de recuperare. Pe dl. Dr. Balan nu l-am cunoscut pana când am venit la operație si l-am găsit după lungi căutări a unui specialist pt. operații bariatrice in 3 tari: Germania, Austria și România. In Germania și Austria nu te operează nici un doctor dacă nu ai un bmi f. mare. Asta înseamnă ca trebuie sa ai cel puțin peste o 100 kg. ca sa fii operat. In România sunt doctori buni care însă vor f. multi bani și care însă nu sunt specializați doar pe bypass gastric, o operație mai delicata cu efecte remarcabile pe lunga durata, care necesita multă experiența, cunoaștere și aprofundare a celui care operează. Dl. dr. Balan este un om de o modestie rar întâlnită la doctori specialisti, care de obicei se comporta ca și cum ar fi d-zeu pe pământ. Am avut f. multe întrebări înainte sa ma hotărăsc și am venit și cu un bagaj informațional adecvat astfel ca discuția cu mine a fost ca un interogatoriu pt dr. Balan, însă el a avut răbdare sa răspundă la toate întrebările mele, in special cele sceptice, și sa ma convingă ca orice ar fi, el își asuma răspunderea încât sa decurgă totul bine nu numai in timpul operație ci și după. In 3 luni am slăbit 20 kg. Trebuie sa va spun am 41 de ani si ca aveam in ziua operației 90 kg la înălțimea de 1,63. Kilogramele in plus nu au fost decisive la mine pt operație; eu am avut in timpul sarcinii diabet pe care l-am ținut in șah cu insulina de 4 ori pe zi… dupa naștere mi-au spus doctorii ca in cazul meu nu se pune întrebarea dacă voi face diabet, ci când îl voi face. Cei care au o odisee întreaga cu diete din cauza greutății si a sănătății afectate de greutate, știu despre ce vorbesc. Ca mulți alți pacienți ai Dr. Balan si nu numai, am încercat diferite metode care au avut un efect minim si chinuiala maxima, fără o calitate reala a vieții. Acum la ca. 3 luni și 3 săptămâni după operație mănânc aproape orice vreau, sunt doar atenta la cantitate și dacă ceva nu imi priește evit sa mai mănânc. Am o cicatrice frumoasa și o calitate a vieții despre care aproape uitasem…Garderoba mea deja sa schimbat, iar oamenii care m-a știau dinainte nu m-a mai recunosc pe strada. Sunt mai mult decât fericita ca am făcut acest pas. Dr. Balan este ca un balsam pe rana. La 3 zile după operație m-a plimbam in jurul clădirii galaxia pt ca m-a plictiseam și vroiam sa plec, însă dr Balan m-a ținut acolo pana a șaptea zi ca sa fie sigur ca nu m-a aventurez și extenuez prea tare după operatie… la doua săptămâni după operatie eram prin munții retezat… la patru săptămâni am condus 1500 de km pana acasă in Germania. As face oricând încă o data pasul acesta la dr. Balan fără sa ezit o secunda. Calitatea operației și a grijii pe care dr. Balan cu echipa sa o poarta in timpul operatiei și al recuperării după operatie nu le-am mai întâlnit nici in România și nici in Germania…și având in vedere cei 4000€ pe care i-am plătit este o corelație avantajoasa și fără concurenta între valoarea banului si valoarea positiva a calității vieții. Când m-a gândesc câți bani am cheltuit dea lungul anilor pe Fitness club, pe medicamente, pe vitamine si tot felul de diete … este un preț mai mult decât acceptabil să-mi schimb viața radical in bine și sa o prelungesc cu cel puțin 10 ani. Valorile sângelui sunt extraordinare, tensiunea sa reglat și nu mai iau pastile, urc scările ca o căprioară și m-a bucur se viața cu pofta maxima. Am scris atât de mult pt cei care doresc cu adevărat sași schimbe viața …. Toți ceilalți vor cauta întotdeauna un motiv pt care sa nu o facă…Eu le doresc tuturor celor care vor sa faca o schimbare reala, curajul sa se hotărască și dacă sunt întrebări eu răspund cu drag. Le urez dr. Balan și echipei sale tot binele din lume, sănătate și putere sa facă și de acum încolo mulți oameni Fericiți, le doresc timp sa fie alături de cei dragi, timp sa zâmbească și sa se bucure de singurul moment care ne aparține: ACUM
    LA MULȚI ANI ȘI UN AN FERICIT 2018
    Iulia

  143. Bună ziua tuturor. Azi am reusit sa- mi adun emoțiile si sa scriu despre mica mea experienta. In primul rand vreau să- i multumesc d.Sergiu Balan si intregii echipe pentru grija si profesionalism! Si sunt profund onorată ca am avut ocazia sa ii cunosc. Inainte de operatie citeam recenziile si nu imi venea a crede că toti scriu doar de bine, dar acum mam convins. Din păcate eu fac parte din acel minim procent de oameni la care operatia a fost cu complicatii- da, da – a fost, dar medicii au dat dovadă de profesionalism pe toata perioada ce mam aflat in spital. Am venit la operatie zburand de fericire caci in sfarsit visul meu se va realiza, d. Sergiu mia explicat ca pot fi complicatii dar eram prea fericită sa ma gandesc ca anume la mine se va întâmpla! A fost greu, a fost foarte greu, ma gândeam de ce eu, de ce cu mine… Dar d. Balan era mereu alaturi, din noapte pina noapte, si răspundea cu răbdare la toate intrebarile, ma încuraja si ma asigura ca totul va fi bine. Asa si a fost. D. Balan este un om cu inimă mare. La moment consider ca el e persoana ce mia salvat viata caci pina acum doar existam, dar acum traiesc o viata fericită. Ma mirat faptul ca ii tine minte pe toti cei care au fost operati si tine legatura cu fiecare din noi. Are o echipă puternică în spate, tin sa le multumesc tuturor in parte: d. Galina, d. Eduard, d. Dan, medicii de gardă, surorile medicale: Angela, Lida, Olga, Cristina(dacă am omis pe cineva sa ma scuzati). In timpul primei sarcini am adaugat 20 kg, si de aici sa inceput tot chinul cu slabitul, diete fără rezultat, an de an kg cresteau… Am fost operată în octombrie. Acum sunt aproape 3 luni de la operatie, am 33 ani si de la 118 kg am ajuns la 90, – 28 kg, mai am încă mult de lucru pînă voi ajunge la rezultatul dorit, dar deja sunt fericită,si dacă ma- ti întreba dacă mă operez dupa tot ce a fost, raspunsul este categoric DA! Tot ce a fost greu se uita, ramane doar plăcerea de a trai prezentul. Căci acum încep a trai viata din nou, am invatat a mânca din nou, mănânc practic orce, doar ca in cantităti mici si sunt produse ce nu le pot mânca, deci le evit. Totul, absolut totul sa schimbat! În primul rând atitudinea mea fata de mine, am inceput a ma iubi, incepe sami placă ceea ce vad in oglindă, nu imi este rusine de cum arăt, nu imi este rusine sa merg la cumpărături caci sigur nu voi auzi „- mărimi mari nu avem!”. 80% din haine deja sunt date deoparte. Nu va pot reda plăcerea să vezi ca blugii care cu greu ii incheiai acum cad fără sai deschizi sau cântarul zi de zi arată – dar nu +. Oameni buni, da stiu e scump, noua cu sotul nea luat ceva timp sa strângem acesti bani, dar credetima cu timpul totul se răscumpără, căci sănătatea pret nu are, nu mai am dureri de cap( mereu aveam tensiunea ridicată), nu ma dor picioarele si spatele, mereu eram obosită, si cel mai important nu puteam ramane însărcinată, medicii spuneau „- trebuie să slabesti!” Pentru cei ce au avut răbdare să citească pina la urma – aveti incredere in d. Balan, căci este o personalitate! este un specialist si un om cu o simplitate si modestie rar întâlnită în zilele de azi. Tin sa le multumesc intregii echipe ca exista! Ca ne dau nouă sansa sa avem o viată mai frumoasă. Pot spune cu siguranță că sunt fericită si acesta e abia inceputul! Cu stima si respect Victoria.

  144. Salut! Au trecut 3 luni de la operație, am slabit -20 kg. Mă simt minunat. Chiar acum trecînd prin fața oglindei ma-m vazut din profil și nu îmi venea a crede că sunt eu. Ce s-a schimbat în viața mea? Totul. Îmi pare foarte rău că nu am făcut-o mai devreme și ma-m chinuit efectiv toți acești ani. Povestea mea este una clasică ca la noi toți cu kg în plus, diete, sume colosale de bani pe nutriționiști, săli scumpe de sport și slăbeam adăugam si tot așa pînă cînd nu ma-m decis, cu susținerea soțului meu am făcut-o și pe asta. Părinții nu m-au susținut o minută dar acum sunt așa fericiți cînd au văzut schimbările ce au loc și cît de bine mă simt. Da e greu prima perioadă, dar 10-20 de ani de chin, nici nu se compară cu ceea ce simți după intervenție. După 3 luni pot să vă confirm că aceasta e cea mai bună decizie luat-ă de mine în viața asta. Nu regret o secundă. Mai satisfăcut decît mine îmi pare că e soțul meu cînd își vede soția fericită și împlinită, și nu sta stresată tot timpul „-asta nu mănînc ca sunt la dietă”etc. Cei care nu sunteți deciși cițiți toate istoriile de pe acest forum și fiți atenți că nimeni nu a scris ca le pare rău. Această intervenție e cel mai mare cadou care puteți să vă faceți. Viața noastră e așa de scurtă și trebuie trăită calitativ. Vă cuprind pe toți cu drag din echipa D-nului Balan, sunteți fenomenali, țin să le mulțumesc din suflet pentru ajutorul acordat.

  145. Buna ziua as dori sa va intreb cat costa intervenția aceasta ? Si mai exact ce ati facut micsorare de stomac sau balon gastric ? Va multumesc

  146. Buna ziua la toți care urmăriți acest forum. Am 7 luni de cînd am făcut operația şi -30 kg. Înainte de operație am citit fiecare comentariu cu atenție, sunt sigură că comentariile din acest forum şi mi-au dat un impuls ca sa merg la operatie. Acum după 7 luni pot sa va spun cu siguranță că cum ma simt acum, poate ma simteam la 18 ani. Nu ma doare absolut nimic, inainte tot timpul ba stomacul, ba arsurile gastrointestinale, picioarele, foamea tot timpul, tot buchetul il aveam. Foamea ma chinuia tot timpul dar acum chiar am o placere cind ma apuca foamea, altfel simti gustul la mincare cel mai mult imi place ca surprind privirea oamenilor cu admirație dar nu cu dezgust cum era înainte. Tuturor celor care stau la dubii vă recomand şi susțin ca operația vă va schimba total din toate punctele de vedere.

  147. Buna ziua,
    Am marea rugaminte sa aflu pretul unei operatii de micsorare a stomacului.Fiul meu are 23 de ani si 103 kg.Unde se poate face operatia.

  148. Bună! Mi-a luat mult timp sa scriu povestea mea pentru că am fost foarte sceptică si nu am crezut pînă nu am vazut:)
    Am 26 de ani si cu 8 luni in urma cîntaream 110 kg. Enorm! Sa știți ca mie nu mi se părea exagerat, inca mi se părea că sunt frumoasa:)
    Aveam tensiunea ridicata si inceput de diabet.
    In august si septembrie 2017 , 2 rude de ale mele au fost operate. Eu băgam mina in foc ca nu voi face, voi reuși altfel sa slăbesc. Cu toate ca ținusem multe diete inainte dupa care puneam dublu la loc. Însă în ciuda faptului că am fost categorică, acum sunt tare fericita.
    Multi intreaba daca e greu, reabilitare etc. Nu e usor, e dureros dar merita tot efortul si toata suferința. Durerea se uita:)
    Mulți spun că e prea scump, eu va contrazic, daca calculați toti banii care ii dati pe pastile tot restul vietii, cred ca se merita, sută la sută!
    Multumesc echipei in frunte cu Dr.Balan, in primul rind Oameni, apoi profesionisti, dedicati(cu exceptia unei surori medicale, nu voi da nume din respect fata de echipa). Ma bucur ca in Moldova inca mai sunt oameni carora le pasa si care chiar iubesc ceia ce fac.
    La moment cîntăresc 77 kg, adică-33kg , ALTA VIAȚĂ!

  149. Buna ziua la toti, vreau sa multumesc tuturor pentru ca impartasiti toate experientele dvs.Citind comentariile dvs imi dau seama ca unica sansa pentru o viata mai sanatoasa si frumoasa e sa ma hotarasc si eu sa-mi fac aceasta interventie. Am 39 ani,164cm inaltimea si 92kg. Am dureri de spate, picioare, aciditatea mereu marita si sunt sigura mai tarziu vor aparea multe alte complicatii. Sper sa primesc cat mai multe incurajari si sustinere ca sa ma pot hotari la interventie! Multumesc

  150. In sfarsit am gasit timp sa scriu despre cum ma simt fizic si psihic dupa un an si aproape 2 luni de la operatie. Pe 8 sept. 17 am fost operata de dr. Balan si echipa sa… astazi am facut o colonscopie si o gastrocopie si am fost aproape toata ziua intr-o stare de flow, zen …. nu din cauza anesteziei ci din cauza fericirii pe care o simt. Doctorul de aici (eu locuiesc in Germania) care mi-a facut astazi investigatiile mi-a spus ca daca toti pacientii ar fi ca mine ar fi nevoit sa-si caute alt job. A verificat anastomozele facute de dr. Balan, a verificat stomacul sau poch-ul ramas dupa operatie, intestinul subtire, gros si totul este perfect, nici macar o iritatie, cicatricile interne de la bypass-ul gastric (anastomozele) sunt absolut curate si eu ma simt fantastic. M-a intrebat imediat cine m-a operat deoarece a fost f. placut impresionat de munca dr.-lui Balan.

    Acum cateva saptamani am facut si un ultraschall in München si am verificat toate organele interne: ficatul nu mai are nici un pic de grasime, fierea nu are pietre, rinichii nu au pietre, pancreasul este un vis, splina la fel iar analiza sangelui nu a fost niciodata in viata mea mai buna ca acum. Zaharul din sange este in limite ideale iar hipertensiunea a disparut aproape complet.

    Am asteptat sa scriu experienta mea dupa 14 luni de la operatie pt. ca am vrut sa scriu despre cum ma simt nu doar subiectiv ci si obiectiv dupa analize concrete.

    La operatie aveam 41 de ani, 1,63 inaltime si cantaream 90 Kg. acum am 63kg. Am slabit f frumos, nu-mi atarna pielea si greuetatea me s-a stabilizat la ca. 63 Kg.

    Oameni buni care sunteti chinuiti de greutate, nu mai stati pe ganduri – exista un specialist de clasa mondiala care va poate schimba viata in bine pt. totdeauna. Dr. Balan este un OM si un SPECIALIST de talie mondiala. Dr. Balan imbina perfect stiinta cu experienta si empatia fata de pacient cu o intuitie si o sensibilitate rar intalnite. Increderea in abilitatile sale o combina int-un mod f. placut cu un umor de buna caliatate. Este un OM de o modestie extraordinara si traieste cu fiecare pacient emotiile acestuia. Uneori ma intreb cand doarme si cand mai are timp pt. famlia lui pt. ca da are familie si totusi in fiecare noapte cand are un pacient proaspat operat e toata noaptea disponibil la telefon si dace e nevoie e imediat in clinica. Eu personal nu am mai intalnit un alt doctor cu asa o daruire pt. VIATA. Nu face operatiile pt. bani si nici pt. orgoliul profesional.
    Are o echipa foarte bine pregatita si organizata – pacientii sunt nonstop monitorizati si serviciile medicale, medicatia ca si aparatura folosite sunt la standarde moderne vest – europene.

    Operatia de bypass gastric la Dr. Balan este una dintre cele mai buni decizii luate vreodata in viata mea. Sotul meu e extrem de fericit desi a fost la inceput impotriva operatiei, acum spune si el ca e bucuros ca am fost hotarata si am facut operatia. Copilul meu e fericit si spune ca sunt o mama frumoasa, toti ceilalti oameni care ma cunosc sunt impresionati de cura mea de intinerire ;-)). Am schimbat de doua ori garderoba si m-am apucat sa fac dansuri de societate ….Ma bucur de viata si de tot ce pot sa fac acum. Mananc tot ce am chef sunt doar atenta la cantitate si la grasimi…daca ceva nu-mi face bine evit sa mai mananc dar pot sa mananc apraoape orice inclusiv dulciuri – fara sa exagerez.

    M-am intrebat de multe ori cum ar fi fost viata mea daca nu ma hotaram sa fac operatia….hmm deloc usor…este ca un vis urat, nici nu vreau si nici nu mai pot sa-mi mai inchipui viata cu atatea kg in plus.

    Toti cei care ajung sa citeasca aceste randuri se confrunta intr-un fel sau altul cu problema obezitatii, si daca acum cititi aceste randuri ar fi bine sa va intrebati daca e intamplator ca le cititi….Mie imi place sa cred ca nimic nu e intamplator si ca atunci cand cauti – gasesti…. si daca ai gasit inseamna ca esti pregatit sa faci un pas inainte in viata ta.

    Tu care acum citesti aceste randuri, da chiar tu … egal de unde esti, ce probleme ai sau crezi ca ai si nu le poti rezolva…esti pregatit – fati curaj si ai incredere – esti pe maini extraordinare.

    Iulia

  151. Добрый день. Мне 38лет, рост 1,65, вес 118кг. Хотелось бы узнать сколько стоит операция по продольной резекции желудка, 13лет мучаюсь худеть

    1. Buna. 3700 euro toate cheltuielile suportate de pacient pentru bypass gastric tot inclus in pretul dat.
      +37379700027 dr Sergiu Balan pentru o consultație gratuită

  152. Buna ziua oameni buni si frumosi!
    Eu sunt una din persoanele care si-a facut operatie de micsorare a stomacului si anume bypass gastric si vreau sa fac o mica descriere a vietii mele de dupa operatie!
    Va zic din start ca am multe de spus, deci sa incepem cu aceea ca viata mea sa scimbat radical, sunt o alta persoana, un alt om! De la operatie au trecut 1,5 ani timp in care am si reusit sa uti ceea ce am fost pina la, doar ca mai sunt momente cand mi se face mila de mine aceea ce am fost, caci de cand am slabit am primit atatea complimente cat nu am primit toata viata(si va zic e foarte placut), nimic nu se compara cu faptul ca copilul meu ma poate acuprinde de mijloc si ma ajunge si mereu se bucura ca sunt bine dispusa si frumoasa, ceeea ce pina era cam rar.
    Sotul a inceput a ma privi cu alti ochi, cu ochii unui tanar indragostit, mereu imi face complimente, ne-am reindragostit unul de altul si sa reaprins flacara iubirii care demult se stinsese!
    Da, am devenit mai buna, mai optimista, mai vesela, mai curajoasa, imi place ceea ce vad in oglinda, imi place ceea ce sunt. Dar inainte eram mereu indispusa, stresata, suparata si cu gandul la mancare.
    Vreau sa mentionez ca eu fac parte din acel minim procent de persoane care operatia a avut complicatii si a mai fost nevoie de o operatie repetata, dar am avut parte de un medic renumit cu o echipa puternica alaturi care au facut totul ca sa fiu bine.
    A fost greu, recunost dar dar nici un minut, nici o secunda nu am regretat ca am facut-o caci totul se uita ramane doar prezentul care e foarte frumos.
    Pentru mine fost o perioada de recuperare destul de grea (caci de obicei a treia zi esti externat si a cincea zi deja poti iesi la serviciu) a fost greu pina mam invatat sa mananc, sa rumerg mancarea caci am realizat ca pina acum inghiteam bucati nemestecate. Acum mananc de toate chiar si dulce si fainoase important sa nu fie in cantitati mari si sa fie mestecate bine. Nu mai sunt obsedata de mancare, nu mai ocupa un loc atat de important in viata mea.
    Cand deja mia permis medicul am inceput a face sport, am facuto pt ca asa am vrut eu, caci kg si asa se duceau vazand cu ochii, si cel mai interesant ca nu mia fost rusine de nime la sala de sport si acolo am inteles ca foarte multa lume nu face sport pentru a slabi dar pt a se intari, a fi in tonus si a fi intr-o stare fizica buna.
    In aceasta perioada am reindragit mersul pe bicicleta, am invatat a merge pe role, patine, schiuri si am sarit la batut – toate astea le-am facut cu cea mai mare placere fara ami fi frica si rusine ca pot rupe ceva sau pot cadea si fi intro situatie jenanta.
    De placerea de a face cumparaturi cred ca nici nu trebuie sa mai scriu,nu cumperi ceea ce iti vine dar cumperi ceea ce iti place. Mia trebuit mult timp sa ma obisnuiesc cu marimile mele mici. La inceput am avut asa o situatie la cumparaturi mam dus la haine “over size” si consultantul imi zice : doamna, aici avem doar marimi mari, marimi pt dvs. le gasiti alaturi! Wau… am luat-o ca un compliment si mi sa facut ziua mai frumoasa, caci pina acum mereu de la shoping ma intorceam plangant, in sensul direct al cuvantului.
    Vreau sa mentionez ca am 35 ani, 170 cm si 79 kg de la 118, dupa un an kg se duc mai greu, dar se duc! Mai am pina ajung la kg dorite, dar sunt multumita de ceea ce este! Fizic am intinerit cu zece ani iar sufleteste ma simt o adolescenta care abia incepe a cunoaste lumea fara frica de necunoscut si rusine de sine. Sunt gata sa experinentez de toate!
    Daca ati atras atentia de cate ori au fost scrise cuvintele frica, rusine – da, de multe ori caci anume din aceste cuvinte era compusa viata mea de zi cu zi.
    Pt cei ce sau regasit si sunt sigura ca daca ati ajuns sa cititi pina aici inseamna ca ati fost macar odata in situatia mea nu ezitati, nu va fie frica de operatie, nu trebuie sa experimentati cu diete – e inutil, caci dupa kg vin dublu.
    Vreau sa incurajez anume pe cei care au dorinta si posibilitatea sa faca schimbarea, nu asteptati caci maine tot asa veti fi sau poate cu inca un kg in plus, caci miine poate fi prea tarziu, viata si asa e scurta de ce sa nu o umplem cu clipe frumoase. Eu consider ca daca este dorinta este si posibilitate.
    Da, e costisitor, mie mia trebuit timp sa adun suma necesara dar daca am face un calcul cat cheltuim zi de zi pe mancare si medicamente – sigur ramaneti si in plus!!!
    Nu in ultimul rand vreau sa-i multumesc d. SERGIU BALAN si echipei lui, sunt o echipa de profesionisti iar d. Sergiu e o mare personalitate, un medic renumit, si un om cu inimia mare. Mereu alaturi de pacient si disponibil la telefon chiar si noaptea, nu pot intelege de unde are atata putere si rabdare pentru a ne dadaci pe fiecare, caci orcine nu ar fi trecut prin mainile dlui ramane cu impresii frumoase.Va multumesc ca ne faceti viata mai frumoasa.
    Dar totusi am realizat am gasit minusuri si anume ca mi sa dus stratul protctor de grasime si mereu imi ese frig, brr… si nu mai am atata putere, daca pina acum cu o mina ridicam patul si cu alta dadeam cu aspiratorul, acum deja nu o mai pot face … dupa cum vedeti – nici minusul nu mai e minus
    Am si un regret ca nu am avut curaj sa recunosc celor apropiati, rudelor, prietenilor, lumii despre faptul ca miam facut operatie – nu stiam care va fi rezultatul si nu stiam care va fi reactia, mia fost frica, am fost nevoita sa mint si mint in continuare. Si acum vreau sa strig in gura mare ca eu mi-am facut operatie si asta e motivul schimbarii mele, ca sunt fericita, am devenit mai buna si sunt frumoasa, dar ce mai mult ne trebuie noua? De asta vreau sa impart cu voi experienta mea.
    Pentru cineva ceea ce scriu ar parea aberatii, fara sens, prostesc dar anume aceste lucruri marunte fac diferenta si au urmat schimbarii mele in mai bine dupa ce am luat hotararea de a face operatia.
    Multumesc d. Sergiu Balan pentru o noua viata!

    1. Buna. Chișinău Republica Moldova centrul privat Galaxia

      +37379700027 dr Sergiu Balan pentru o consultație gratuită

  153. Bună ziua la toți. Mi-ar plăcea să vă împărtășiți experiența acei care v-ați făcut această intervenție,cum vă simțiți la cinci sau mai mult timp după operație. Vă rog mult sa fiți receptivi!!! Vă mulțumesc.

  154. Buna ziua!
    va felicit pe toti care ati trecut cu bine prin aceste incercari.
    Intrebarea mea este daca cineva cunoaste vreo persoana care a facut operatia de plicatura gastrica. As fi profund interesata sa comunic direct cu cineva care atrecut prin asa ceva. Trebuie sa aflu in primul rand ce inseamna primele ore dupa operatie, ptr ca eu am traume de la alte interventii chirurgicale si, apoi , cum se comporta organismul dupa 1 luna, 2, 3..1an.
    va multumesc!

  155. Buna seara,sunt operata de: histerectomie totala 2013, sleeve gastric 2016 de la 101kg -am ajuns in 6 luni la 60 kg, dupa 7 luni operata de colecist, dupa 5 luni de fibroadenom la sân benign, dupa 8 luni operata de glanda tiroida polinodulara benigni- tiroidita autoimuna H, am acumulat din nou 23kg. Va rog dle dr. Sergiu Bălan , sa-mi spuneți cât m-ar costa o operatie de bypass gastric,în conditiile de mai sus, in conditiile in care eu nu mi-am atins obiectivul de 52kg. Am o greutate de 83kg- 159cm înălțime, 51 ani. Va multumesc mult.

  156. Bună seara tuturor, Am 22 de ani și 92 de kg, ași dori sa fac aceasta operație dar nimeni nu ma susține, chiar am nevoie pentru avea curajul, va rog spuneți-mi experientele voastre, eu în doi ani jumătate m-am îngrășat 40 de kg

    1. Buna
      +37379700027 dr Sergiu Balan pentru o consultatie.
      Avem o experienta bogata, dar la moment e carantina si nu efectuam intervenții chirurgicale.

  157. Bună tuturor, ași vrea să aud despre experientele voastre după bypass gastric, cum va simțiți, cât ați slăbit și în ce timp, ași dori sa o fac și eu operația cât de curând dar nu sunt susținută de familia mea

  158. Buna ziua, de cand se vor relua interventiile chirulgicale? Cum pot ajunge din Romania la d nul doctor? Sunt interesata. Am 53 de ani 1.64 si 87 kg. Din pacate in ultima vreme ma dor incheieturile si genunchii.

  159. Buna ziua, as vrea sa știu cât de mare e cicatricea după intervenție? In caz ca alăptez pot sa alăptez după câteva zile după intervenție ?

  160. D.Sergiu buna ziua! Ma numesc Galina sunt determinata sa fac aceasta operatie am 54 ani si 129 kg. De la ce trebuie sa incep. Puteti sa ma lamuriti sau e nevoie de prezenta mea fizica la o consultatie.

  161. Buna ziua! Sunt programată pe săptămâna viitoare la bypass gastric, foarte mult a-și vrea sa vorbesc cu cineva care deja a suportat intervenția data.Mulțumesc!

  162. Buna ziua, d-le doctor Balan. Vrau sa știu când mai bine de făcut intervenție? Peste 1 luna vreau sa merg la odihnă la mare și as vrea sa știu cum mai bine, sa fac operația pana a merge la mare sau după cât timp după intervenție pot merge la mare.

  163. Bună ziua cât de curând am observat că iau în proporție aveam undeva în 2016 la 130 de kilograme înaltime de 1,84 am avut o pierdere în familie mai bine zis mama mea datorita acestui fapt eu mam închis în mine și făceam ce vroiam.din corpul meu coca cola fast food grătare fripturi grăsime pâine în neștire vinovatul find doar eu și mâncarea ce o mâncăm fără rost și foarte multa boutura bere,vin,uneori și tărie au trecut 5 ani și iatama cu 223 de kile pe mine am decis sa merg la operatie în 2021 în august dar sincer mau găsit cu apnee severa miau dat un aparat acasă contra cost chirie sa dorm cu el sincer nu mi-e bine cu acel aparat nu reușesc sa dorm cu el ma ia somnul 40-50 mine cu aparatul și după ma trezesc rapid sincer nu știu ce îmi poate face acest aparat ca sunt sigur ca apneea de somn severa nu o poate trata dar ce face de ce mau pus sa țin acel aparat pentru ce ? Va rog sa ma scuzați pentru scrisul meu nu sunt asa de școlit scriu și eu cum ma pricep dați-mi va rog răspunsuri spunetimi cei care au făcut operație ce riscuri sunt operația mea se numește SADI-S ma voi opera la iasi la DR TIMOFTE va rog frumos nu ezitați a scrie mai amănunțit

  164. Buna ziua! M-ar interesa si pe mine aceasta operatie! Am 35 de ani..1,58inaltime si 100kg! Se poate efectua operatia daca am o cezariana?multumesc frumos

  165. Добрый день!
    Сколько на сегодняшний день стоит продольная резекция желудка лапароскопическим методом?

  166. Salutare la toți,as vrea și eu să vă spun rezultatele mele.Am avut intervenția pe 14 februarie 2023,adică să împlinit 5luni din acia zi.Vreau să vă comunic că mă simpt foarte bine am aruncate 30 cg din 95.5 am ajuns la 65.5.Medicul d.Serghei Balan cu toată echipa sa fac minuni cu noi cei necăjiți care mi-am luptat aproape toată viața cu diete și regimuri.Pe aceasta cale vreau să-i mulțumesc mult pentru tot ce fac acești bravi medici și pot să vă spun și eu un lucru ,îmi pare rău că nu m-am informat cu 20 de ani in urmă să fac schimbările care liam făcut acum in luna februarie.Mi sa părut că intervenția este pentru lenoși,eu am fost luptătoare timp de 23 de ani și pina la urma tot acolo am ajuns.Cine are aceasta problema hotaritiva că nu veți regreta.

Dă-i un răspuns lui Anna Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *